הנשיא לשעבר פרס עבר התקף לב קל, מצבו טוב: הנשיא התשיעי, בן 92, פונה הבוקר (חמישי) לבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שחש כאבים בחזה. הוא עבר צנתור מוצלח בלבו לאחר התקף לב קל שעבר. במהלך הצנתור אובחן עורק מוצר, אשר הורחב בהצלחה. מקורביו מוסרים כי הוא חש בטוב, הוא בהכרה מלאה וכי מצבו יציב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

פרמדיק של מד"א בדק הבוקר את פרס, זיהה כאבים בחזה - והמליץ על פינויו לבית החולים לצורך בדיקות. הפרמדיק שבדק אותו ביצע בדיקת א.ק.ג והבחין בשינויים בקצב הלב. עקב כך, הוחלט לפנותו לבית החולים להמשך מעקב על ידי ניידת טיפול נמרץ של מגן דוד אדום. 

במקום הרביעי- שמון פרס ז"ל (צילום: חדשות 2)
הצנתור הסתיים בהצלחה | צילום: חדשות 2

"מדובר היה בהתקף לב קטן"

לאחר הצנתור, נקבע כי פרס יישאר להמשך מעקב ובדיקות בבית החולים שיבא שבתל השומר. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם יונה ברטל, העוזרת של פרס, על מנת להתעדכן במצבו: נתניהו שלח באמצעותה איחולי בריאות ממנו ומרעייתו שרה. נשיא המדינה ראובן ריבלין, איחל היום החלמה מהירה לקודמו בתפקיד: "בריאות, אריכות ימים והחלמה מהירה לנשיא התשיעי שמעון פרס איש רב פעלים במדינתנו".

נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח עם פרס לאחר הצנתור, ואמר לו כי קולו חיוני מתמיד. ריבלין איחל לקודמו בתפקיד רפואה שלמה, וסיפר כי בירך אותו באריכות ימים בטקס השבעת השופטים בבית הנשיא. ריבלין ביקש מפרס לנצל את הזמן למעט מנוחה, אך הוסיף כי הוא יודע שהסיכוי לכך קלוש כשמדובר בו. גם שר הבריאות יעקב ליצמן שוחח עם פרס, דרש לשלומו ואיחל רפואה שלמה.

רופאו האישי וחתנו של פרס, פרופ' רפי ולדן, מסר הצהרה לכלי התקשורת בפתח בית החולים - בה שידר מסר מרגיע: "הנשיא התשיעי חש כאבים בבית החזה שלא היו קריטיים במיוחד. מדובר היה בהתקף לב קל, שאחריו החלטנו להביאו לבית החולים ליתר ביטחון. לאחר שהתקבלו נתוני בדיקת הא.ק.ג, הוא עבר צנתור מיידי".

לדבריו, "נמצאה צרות קשה של אחד העורקים שמספקים דם לב, והעורק שהיה מוצר נפתח בהצלחה במהלך הצנתור. לבו של פרס מקבל אספקת דם טובה מאוד והוא כל הזמן היה בהכרה מלאה - וגם כעת". פרופ' ולדן סיפר כי פרס אף 'נזף' בצוות הרפואי על כך שלא יכול היה להמשיך בסדר היום שלו, שכלל ביקור בכור בנחל שורק.

בית החולים שיבא, ארכיון (צילום: פלאש 90 - גדעון מרקוביץ')
ביה"ח תל השומר, ארכיון | צילום: פלאש 90 - גדעון מרקוביץ'

בנו של פרס: "הוא יקרא וינוח"

"מדובר באירוע לבבי קל", אמר פרופ' מיכאל אלדר, מנהל מכון הלב בבית החולים. "הוא הוכנס במהירות לחדר הצנתורים - והעורק שנמצא חסום נפתח במהירות וביעילות. באזור שהיה מוצר הייתה טרשת, יתר העורקים נראים תקינים. מצבו הביולוגי של פרס מצוין". על פי הערכות הרופאים, פרס ישהה בבית החולים מספר ימים להשגחה.

חמי פרס, בנו של הנשיא לשעבר מסר כי אביו מרגיש מצוין ורוצה לחזור לעבוד כמה שיותר מהר. "הוא יקרא וינוח, הוא מתעניין במה שקורה סביבו וסך הכול אנחנו שמחים שהאירוע הסתיים מהר", אמר הבן.

בנו של הנשיא לשעבר הוסיף כי המשפחה קיבלה איחולי החלמה מהנשיא ריבלין, ראש הממשלה נתניהו וממגוון חבכי הכנסת מכל הקשת הפוליטית, כמו גם מאזרחים רבים. "זה נותן תחושה נהדרת, אנחנו שמחים ודואגים לו" אמר בהצהרה שמסר לעיתונאים. "אנחנו מתנצלים שגרמנו לכמה אנשים דאגה ומקווים שייצא כמה שיותר מהר מבית החולים".

לפני כשלושה שבועות, הופצו שמועות ברשתות החברתיות אודות "פטירתו" של נשיא המדינה לשעבר. פרס הבהיר אז באמצעות כלי התקשורת כי מצבו טוב וכי לא קרה לו דבר. בעקבות השמועות שהתפשטו במהירות, בוצעו מספר פניות רשמיות ללשכתו וקרוביו, והם מסרו בתגובה כי "שמעון פרס מבקש להבהיר שהוא בריא ושלם. הדבר היחיד שמעסיק אותו כרגע זו ארוחת הערב".