ראש הממשלה לשעבר נפרד מרגעי החופש האחרונים - והפך לאסיר: אהוד אולמרט נכנס הבוקר (שני) בשערי כלא "מעשיהו" לריצוי 19 חודשי המאסר שנגזרו עליו על ידי בית המשפט.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אולמרט יצא מביתו סמוך לשעה 09:00 שביישוב מוצא, ונסע בשיירה מאובטחת לכיוון כלא "מעשיהו" שברמלה. בעקבות דרישת גופי הביטחון, הוחלט כי אולמרט יוכנס לכלא בדרך צדדית, ולא בכביש הראשי המוביל לכלא. כשעה לאחר מכן, נכנס אולמרט בשערי מתקן הכליאה, אז נפרד מחירותו והחל בתהליך קליטתו כאסיר באגף מספר 10 שנועד למורשעים בכירים.

כבר חנינה? כניסתו לכלא בפברואר האחרון (צילום: חדשות 2)
נפרד מהחופש: אולמרט בכלא | צילום: חדשות 2

מוקדם יותר, בהצהרה מוקלטת ששיגר לכלי התקשורת רגע לפני שהחל לרצות את עונשו, נפרד אולמרט מקרוביו ומחבריו. "הבוקר אכנס לכלא לרצות את עונשי. בהיותי ראש ממשלה הופקדה בידיי האחריות העליונה לשמירת ביטחונם של אזרחי ישראל - היום אני הוא זה שעומד להיסגר מאחורי סורג ובריח", אמר מול המצלמה. "אתם ודאי משערים בנפשכם עד כמה השינוי הזה כואב ומוזר עבורי, עבור משפחתי ועבור יקיריי ואוהדיי".

"כופר מכל וכל באישומי השוחד שיוחסו לי"

"בשעה זו חשוב לי פעם נוספת לומר, כפי שאמרתי בבית המשפט ומחוצה לו, שאני כופר מכל וכל באישומי השוחד שיוחסו לי", המשיך אולמרט. "חשוב לי להדגיש כי אף אחד מהאישומים בהם הורשעתי אינו מיוחס לפעילותי בתקופה בה כיהנתי כראש ממשלה".

אולמרט בדרכו לבית הכלא, הבוקר (צילום: רויטרס)
אולמרט בדרכו לבית הכלא, הבוקר | צילום: רויטרס

"עמדה לי זכות גדולה לשרת את הציבור כחבר כנסת, כשר, כראש עיריית ירושלים וכראש ממשלת ישראל", הוסיף אולמרט. "במהלך פעילותי הענפה עשיתי גם טעויות, למרות שלדעתי הן לא היו בעלות אופי פלילי. על חלקן אני משלם היום מחיר יקר, אולי יקר מדי. בלב כבד מאוד אני מקבל על עצמי את גזר הדין. אין אדם העומד מעל החוק".

אהוד אולמרט, הולילנד, משפט (צילום: חדשות 2)
"מבחן לא פשוט אליו אני הולך בעצב גדול" | צילום: חדשות 2

"בחרתי מרצוני לשרת כאיש ציבור, מסלול שיש בו הרבה אתגר וסיפוק בצד מחירים כבדים. אחד מהם הוא היווצרות של תדמית שלא משקפת נכונה את המורכבות של חיי, אישיותי והבחירות שלי", המשיך ראש הממשלה לשעבר, "לדאבוני הוצמדה לי בשנים האחרונות תווית של מושחת".

החיים מזמנים לי מבחן לא פשוט - אני הולך לקראתו בעצב גדול"

"היום אני ראש ממשלה לשעבר שעומד לרצות עונש מאסר" הצהיר אולמרט בהמשך הסרטון. הוא ציין כי זהו מהלך חריג וחמור, שיש מי שיראו בו אישור לכוחה של הדמוקרטיה הישראלית. "אני מבקש באותה נשימה להעלות את האפשרות שכדור השלג המשפטי בענייני הלך ותפח משלל סיבות נוספות שאינן משפטיות בלבד. אולי כשתשקוט הסערה והעיסוק במה שסובב אותי יחזור לפרופורציה נורמלית, יקבלו חלק הדברים פרשנות אחרת ומימדים שפויים יותר. אולי במרחק הזמן יוכל הציבור לבחון את הרגע העגום הזה במבט ביקורתי ומאוזן. אני מאמין שגם לכך זקוקה הדמוקרטיה הישראלית".

צפיפות בלתי נסבלת (צילום: משה שי / פלאש 90)
כלא מעשיהו: אולמרט ייקטלט באגף 10 | צילום: משה שי / פלאש 90

"החיים מזמנים לי היום מבחן לא פשוט", סיכם ראש הממשלה לשעבר. "אני הולך לקראתו בעצב גדול. אבל האהבה התמיכה וההזדהות שאני זוכה להן בימים אלה מחזקות אותי לקראת הבאות".

בהכנת הכתבה השתתפו משה נוסבאום, יאיר שרקי ועזרי עמרם.