רבים בארגוני השמאל ביקשו בימים האחרונים להרחיק את עצמם מהשם עזרא נאווי. פעיל השמאל הקיצוני נחשף בתחקיר "עובדה" כשהוא מתרברב בהסגרת סוחרי אדמות פלסטינים שמשתפים פעולה עם יהודים - ובכך לטענתו מסכן ישירות ובמודע את חייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההתנהגות הקיצונית הזו שנחשפה אולי שמורה לנאווי בלבד, אבל מתברר שלאיש שפועל להעברת קרקעות לידי פלסטינים וליצירת הפגנות ופרובוקציות נגד חיילי צה"ל בשטח, יש היסטוריה של שיתופי פעולה עם שורה של ארגוני שמאל.

כך למשל נראה נאווי במשרדי ארגון שוברים שתיקה בתל אביב כשהוא מקבל כסף מזומן וצ'ק עבור גיא בוטביה - פעיל שמצלם את חיילי צה"ל במהלך הפגנות שמארגן נאווי בדרום הר חברון.

במקרה אחר באוקטובר 2014 העביר ארגון רבנים לזכויות אדם צ'ק על סך 1,300 שקלים לפקודת נאווי. בארגון הסבירו שנאווי העניק להם שירותי הסעות וסיורים לעורכי דין שמקדמים הליכים משפטיים מטעם בעלי קרקעות פלסטיניים. בארגון הדגישו כי העבודה עם נאווי הופסקה מיד עם פרסום התחקיר בעובדה.

חשוב לציין ולהדגיש כי שיתופי הפעולה הללו אינם מצביעים על כל קשר - ישיר עקיף - בין הארגונים שוברים שתיקה ורבנים לזכויות אדם לבין הפעילות של נאווי להסגרת סוחרי קרקעות פלסטינים. במשטרה כבר פתחו בחקירה נגד נאווי והערב מסרו עדות גם פעילי "עד כאן", שהשתילו פעילים בארגוני שמאל.

מארגון שוברים שתיקה נמסר בתגובה: "אנחנו לא עובדים אצל השטאזי ולא מגיבים לשטאזי. מי שרוצה מדינת משטרה דוגמת הגוש הסובייטי - שיבושם לו".

מארגון רבנים לזכויות אדם נמסר בתגובה: "עזרא נאווי עבד אצלנו בשבריר משרה בחודשים האחרונים. לא הייתה לנו כל ידיעה על מה שפורסם בתחקיר "עובדה", והדברים שעלו עומדים בניגוד גמור לרוח הארגון שלנו. עבודתו של נאווי אצלנו הוקפאה עם שידור הכתבה ויערך עמו שימוע".