54 פרצות אבטחה ב"אדובי רידר" (צילום: רויטרס, חדשות)
פרסום ראשון: מחשבי האוצר נפרצו | צילום: רויטרס, חדשות

אנשי משרד האוצר גילו היום (חמישי) כי האקרים הצליחו לפרוץ למחשבי המשרד ולהשתיל בהם ווירוס. הווירוס שהתגלה בבדיקה שגרתית הוא מסוג "קריפטולוקר" ותכליתו הוא נעילת קבצים תחת הצפנה, במטרה לדרוש כופר על מנת לשחרר את המידע. אנשי האוצר טיפלו בפריצה במהרה והודיעו כי מערכת הנתונים לא נפגעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד האוצר הוא גוף ממשלתי ולמרות שהפעם זה נגמר טוב עם נזק מועט, עצם החדירה למערכת של גוף ממשלתי בישראל היא בעייתית. הפצחנים (האקרים) הצליחו לחדור למערכת המחשבים של המשרד מה שהביא את אנשי המחשבים של האוצר לעבוד במשך יום שלם על מנת לבודד, לנקות ולבלום את הפריצה.

ההערכה היא שמאחורי המהלך עומדים עבריינים שביצעו את הפריצה עבור כסף - אך מדובר בנורת הזהרה משום שבאותה הקלות יכלו גורמים עוינים לפרץ למחשבים של הגוף הממשלתי. בדיוק בשביל להילחם בפריצות מהסוג החליט ראש הממשלה נתניהו להקים את היחידה למלחמה בסייבר.

יילחמו בפריצות. יחידת הסייבר (צילום: יחידת דובר המשטרה)
יילחמו בפריצות. יחידת הסייבר | צילום: יחידת דובר המשטרה

מטרתה העיקרית של אותה יחידה היא הגנה על הנכסים הישראלים במרחב האינטרנט. מדובר במרחב שמהווה איום חדש על ישראל הן במובן של ביטחון המידע והן במובן האסטרטגי. ההגנה על פרטיהם של אזרחי ישראל, צה"ל והממשלה היא נדבך חשוב בתפיסת הביטחון של ישראל.

ממשרד האוצר נמסר כי הווירוס התגלה בבדיקה שגרתית שנערכה במחשבי המשרד. הווירוס טופל ובודד מבלי שהצליח לפגוע במערכות ובנתונים שנשמרו במחשבים.