ההתנגשות בין שוטרי המשטרה הצבאית לעשרות חרדים אמש באשדוד הייתה כמעט בלתי נמנעת. זה התחיל כעוד מבצע למעצר משתמט חרדי. אחרי חצות דפקו אנשי המשטרה הצבאית על דלת ביתו של הרב יגאל נחמני, ראש כולל חרדי מוכר בעיר. היעד - הבן שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"באחת בלילה הם מתחילים לדפוק בדלת, יותר חזק ויותר חזק, צעקו 'תפתח את הדלת!'", סיפר הרב נחמני. "אמרתי להם שאני פותח. לא משנה מי זה יהיה, אני לא פותח את הדלת למי שאני לא מכיר. ברגע שהתחיל הרעש - כל השכנים יצאו ואז התחילה פה המולה. שכן קורא לשכן וככה השמועה מתפרשת ואנשים התקבצו ושחררו אותנו מהסיפור הזה".

הרב יגאל נחמני
הרב יגאל נחמני | צילום: חדשות 2

כשהרב נחמני אומר "שחררו אותנו", הוא מתכוון לכך שהשוטרים נאלצו לסגת. במהומה שהתפתחה הפכו כמה צעירים את הרכב הצבאי. כוחות משטרה שהוקפצו לחלץ את השוטרים הצבאיים נתקלו גם הם בהתנגדות ואף דיווחו על פגיעות קלות מיידוי אבנים. את המשתמט הם לא הצליחו לעצור.

"המדינה תבער"

"אל תבעירו את השטח, תשפכו דלק ואז תגידו 'הם משתוללים'", אומר אברהם, אברך מאשדוד. "יש פה פשע בל יתואר - נכנסים לתוככי השכונות החרדיות", מצטרף לדבריו שניר אלמליח, גם הוא אברך תושב העיר. "המסר שלנו מאוד ברור - לא יקום ולא יהיה. לא יצליחו לגייס בחור אחד שיושב ולומד. המדינה תבער, העיר תבער, זה לא ילך".

רכב המשטרה הצבאית הפוך
רכב המשטרה הצבאית הפוך | צילום:

כששומעים את האברכים הללו, צריך להבין שהם מייצגים מיעוט במגזר החרדי. עשרות אלפי תלמידי ישיבות חרדים לא מוגדרים משתמטים או עריקים. הם מגיעים ללשכת גיוס לצו ראשון, שם הם מקבלים מעמד "תורתו אומנותו" ומאז מגיעים בכל שנה, חותמים ומקבלים דחייה.

המצב הזה לא צפוי להשתנות לפחות עד שנת 2023 לפי חוק הגיוס החדש, אבל יש מי שהחליט לשבור את הכלים. בתגובה לביטול חוק טל הורה הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הליטאי-ירושלמי, לתלמידים להפסיק להתייצב - מה שהופך אותם אוטומטית למבוקשים על ידי המשטרה הצבאית.

"הם רוצים את נשמותינו"

"כשהצבא יודע שיש קבוצה שנלחמת על העקרונות ולא מנהלת שום שיג ושיח עם הצבא, כשהם רואים שיש כזאת התנגדות, הם לא רוצים לגעת", אומר הרב נחמני, אביו של העריק. "הם רוצים את נשמותינו, הם רוצים לחלן אותנו, זה מה שהם רוצים".

המהומה באשדוד
המהומה באשדוד | צילום:

לאחרונה עצרה המשטרה כמה מתלמידיו של הרב אוירבך שמובילים את הקמפיין נגד החיילים החרדים, אותם הם מכנים "ציידים". "מבחינתנו ציידים זה מי שרוצה לקחת את הילדים שלנו לצבא", אומר ישראל, אברך מאשדוד. "אנחנו לא מוכנים לשלוח את הילדים שלנו כצאן לטבח", מצטרף לדבריו אברהם.

"ברגע שהבן שלי ייכנס לכלא, אני אהיה הראשון שיקנה לו שעון זהב", אומר הרב נחמני. "אנחנו נילחם עד טיפת דמנו בשביל קידוש השם, שמי שלומד ימשיך ללמוד". כשמקשיבים לקולות באשדוד, לצד הגינוי הרפה לאלימות - אפשר להבין שגם הביקור הבא של המשטרה הצבאית ייתקל בקבלת פנים דומה. אם יהיו עצורים, הם ישודרגו מיד למעמד של גיבורים.