מידע מכפיש על המועמדים הועבר ליועמ"ש (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
"ההנחיה נועדה להילחם בתופעה", אלשיך | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

הדיון שאחרי הסערה: מפכ"ל המשטרה התייחס הבוקר (שלישי) לסערת המכתבים האנונימיים בוועדה למעמד האישה בכנסת ואמר כי "יש תופעה מאוד לא בריאה שבה מבצעים חיסולי חשבונות באמצעות מכתבים". הוא אף טען כי רוב המכתבים האנונימיים לא עוסקים בהטרדות מיניות. בעניין ההטרדות הבהיר אלשיך כי שוטר שלא ידווח על מקרה כזה ייענש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הנחייתו של המפכ"ל שלא לטפל בתלונות אנונימיות, אמר אלשיך, עוסקת בהיבט המשמעתי בלבד. "רוב רובם של המכתבים האנונימיים עוסקים בהאשמות כאלה ואחרות הנקשרות לשמם של קצינים ושוטרים, ורק חלקן הקטן נוגע להטרדות מיניות", אמר. "מגיע מכתב שיכול להכפיש המון אנשים, כזה שמשאיר עננה בלתי בדיקה ובדרך כלל מופיע לפני שמישהו מועמד לקידום. התופעה הזו נראית לי חולנית".

אלשיך הבהיר כי התלונות האנונימיות שלא ייבדקו הן רק תלונות הנוגעות לעבירות משמעת, והדגיש כי כל תלונה על עבירה פלילית, גם אנונימית, תיבדק: "המשטרה תמשיך להעביר למח"ש מכתבים אנונימיים, זה חלק מהמדיניות, אך כמות המכתבים ירדה באופן משמעותי".

המפכ"ל הבהיר כי "במשטרה יש מעטפת מאוד דיסקרטית שמאפשרת לשוטר או לשוטרת לשמור על חשאיות בפנייה, זו מעטפת שנבנתה בשנתיים האחרונות בעמל רב. זו מעטפת מאוד ספציפית לנושא הטרדות מיניות בשל רגישות הנושא. כאשר התלונה אנונימית ונשלחת למח"ש - השוטרת נפגעת. אנחנו יודעים מי היא, יודעים לתת לה טיפול וסיוע נפשי".

"תלונות על הטרדות מטופלות בחומרה", הבהיר אלשיך. "כשמוגש כתב אישום או מסתמן כתב אישום, החומר מועבר ונבחן באופן נקודתי כדי לתת חוות דעת משפטית. כאשר מדובר אפילו במהלך חקירה שטרם הוגש כתב אישום, כשהראיות מחייבות נקיטת אמצעים - עושים דיון כדי להשעות אותו ואנשים מושעים לפעמים לחודשים ארוכים, עד שתתקבל החלטה סופית".

ארדן טען שהמפכ"ל לא הובן כראוי, המשטרה הבהירה שעמדתו נותרה בעינה

אמש דיווחנו לראשונה במהדורה המרכזית, כי השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כתב ליו"ר הועדה למעמד האישה בכנסת, ח"כ עאידה תומא-סלימאן, כי אלשיך לא הובן כראוי בדברים שנשא בכנס השוטרות ביום האישה הבינלאומי אז אמר כי לא יטפל בתלונות אנונימיות שיגישו נשים על הטרדות במשטרה. אלא שכעבור זמן קצר, במשטרה טענו כי "ההחלטה נותרה בעינה".

ארדן (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
השר ארדן (ארכיון) | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

השר ארדן אמר כי שוחח עם אלשיך בעקבות הסערה הציבורית שקמה לאחר פרסום הדברים ולאחר פניות שהגיעו אליו, בהן גם מכמה חברות כנסת. לדברי השר, עמדתו של המפכ"ל בנושא זה היא שהמשטרה תמשיך להעביר לטיפול מח"ש מכתבים אנונימיים שמעלים חשד לעבירות פליליות של שוטרים וקצינים ובהם גם עבירות מין. מנגד, במשטרה טענו כי המפכ"ל החליט שלא לטפל במכתבים אנונימיים: "זו החלטה ערכית ומוסרית ואין בכוונת המפכ״ל לשנות אותה והיא עומדת בעינה".