חיכוך בין תושב נתניה לצוות פקחי העירייה סביב החובה לקשור את הכלב במקום ציבורי הסתיים במעצר אגרסיבי בביתו: מיכאל קרבצ'ב, איש מחשבים בחברת היי טק בן 36, ללא כל עבר פלילי, נעצר לאחר שסירב להציג תעודת זהות בפני חמישה פקחים ושוטר שנכנסו לביתו. בתיעוד האירוע, שהגיע לידי חדשות 2 Online, נראים הפקחים כשהם אוזקים אותו באזיקים ומובילים אותו לתחנת המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע החל כשקרבצ'ב ישב עם חבר לא רחוק מביתו בעיר. שני פקחים שהגיעו למקום ביקשו לתת לו דוח על כך שכלבו שוטט ללא רצועה. קרבצ'ב מסר להם את שמו המלא ואת מספר הזהות שלו, משום שהיה ללא תעודה, אך הפקחים התעקשו שיציג להם תעודה מזהה. זמן קצר לאחר שחזר לביתו הופיעו בפתח ביתו שני הפקחים אותם פגש ברחוב, עם תגבורת של שלושה פקחים נוספים ושוטר, והחלו להתעמת איתו.

"הם פרצו לבית שלי ללא אישור, אני ואמא שלי נבהלנו וקפאנו, לא ידעתי מה לעשות", סיפר קרבצ'ב לחדשות 2 Online. "ביקשתי מהם שיראו לי תעודות ושימתינו מחוץ לבית, אבל הם נכנסו בסערה והכל התחיל להתלהט. ניסיתי להסביר את עצמי אבל כלום כבר לא עזר. הם פעלו באגרסיביות ואני לא הייתי מוכן לשתף פעולה, רציתי דבר ראשון שייצאו לי מהבית. אמא שלי מבוגרת, ניצולת שואה והיא התחילה להיכנס לפאניקה, אין שום סיבה שישתלטו ככה על הבית שלנו".

"יכול לקרות לכל אחד"

זהו המפגש הראשון אי פעם של קרבצ'ב עם משטרת ישראל והוא עדיין מנסה להבין איך המצב הגיע לאן שהגיע. "עד עכשיו יושבת לי השאלה בראש, מה הפקחים אמרו לשוטר שגרם לו להגיע כל כך זועם ואלים? אני לא מבין באיזו קלות יכולים להגיע ולתלוש אותי מהבית שלי", אמר. "זה מפחיד, היום אני יודע שזה יכול לקרות לכל אחד".

לטענתו, בתחנת המשטרה הפשיטו אותו וביצוע עליו בדיקה. "ביקשתי שמישהו נוסף יהיה נוכח בחיפוש והוא השיב 'אתה עצור, אני יכול לעשות כל מה שאני רוצה'", סיפר. "אחרי שעתיים בתא המעצר נתנו לי את הדוח על כך שהכלב היה ללא רצועה, פתחו לי את האזיקים ואמרו לי ללכת הביתה. לא שאלו אותי כלום, לא חקרו אותי וגם לא נתנו לי שום מסמך שמפרט את האירוע, את מה שעבר עליי".

עו"ד סתו סער
עו"ד סתו סער | צילום:

"קשה לעכל את העובדה שאדם שיצא לטיול שגרתי עם כלבו, נקלע לוויכוח פעוט עם פקחים עירוניים ומוצא את עצמו בעיצומו של חלום בלהות מטלטל", אמר עורך הדין סתיו סער, שמגיש בשמו של קרבצ'ב תלונות נגד הפקחים והשוטר. "דלת ביתו נפרצת במפתיע, הוא נכבל בכוח באזיקים מול אמו ניצולת השואה, הוא מובל לתחנה כעצור ונכלא בתא מסורג למשך כמה שעות ללא אוכל ושתייה, אך אפילו לא נחקר על דבר. המסקנה היא ברורה, זו איננה רק התנהלות בלתי חוקית ותלושה מכל סמכות אלא פשוט שימוש מרושע בכוח שיש לתת עליו את הדין".

ממשטרת נתניה נמסר בתגובה: "פקחי השיטור העירוני ביקשו לבצע פעולת אכיפה עפ"י חוק עזר עירוני נגד אדם שנצפה כאשר ברשותו כלב מגזע מסוכן כשהוא משוחרר ועלול להוות סכנה של ממש לסביבה. האזרח סירב לבקשה להזדהות והלך לביתו. הפקחים הזעיקו שוטר אל הבית עפ"י חוק וכאשר האזרח התמיד בסירובו להזדהות הוא נעצר לחקירה. צפייה בסרט מפריכה מהיסוד את הטענה לפיה ננקטה אלימות. מיותר לציין כי פעולת הזדהות פשוטה ומתחייבת על ידי האזרח היתה מונעת את האירוע".

מעיריית נתניה נמסר: "פקחי השיטור העירוני ביקשו לבצע פעולת אכיפה עפ"י חוק עזר עירוני נגד אדם שנצפה כאשר ברשותו כלב מגזע מסוכן כשהוא משוחרר ועלול להוות סכנה של ממש לסביבה. האזרח סירב לבקשה להזדהות והלך לביתו. הפקחים הזעיקו שוטר אל הבית עפ"י חוק וכאשר האזרח התמיד בסירובו להזדהות, הוא נעצר לחקירה. נציין כי פעולה הזדהות המתחייבת על ידי האזרח היתה מונעת את האירוע".