אחרי סאגה משפטית ממושכת ייכנס היום (שני) ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לאגף 10 בכלא מעשיהו, שם הוא צפוי לרצות 19 חודשי מאסר. זו הדרך שהוא עבר מאז נבחר לראשות הממשלה, ועד הגעתו לספסל הנאשמים ולמאסר בכלא.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש מרס 2006 נבחר אולמרט ברוב גדול לראשות הממשלה, לאחר שקודמו בראשות מפלגת קדימה, אריאל שרון, עבר אירוע מוחי. בשלב זה עמדו בעברו של אולמרט שתי פרשות, פרשת האי היווני ופרשת החשבוניות הפיקטיביות, משתיהן כבר זוכה, אף שביקורת חריפה נמתחה על התנהלותו באירועים אלה.

כשנה וחצי לאחר היבחרו, הורה היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז על פתיחה בחקירה, בפרשה שנודעה בשם פרשת מרכז ההשקעות ובפרשת הרשות לעסקים קטנים ובינוניים. מאז הוא נחקר באזהרה מספר פעמים, עד שבספטמבר 2008 נאלץ להגיש את התפטרותו. באותה שנה הוא נחקר גם במסגרת פרשת טלנסקי, הידועה גם בשם פרשת מעטפות הכסף. בשנת 2009 הוא עומד לדין בשלוש פרשות: "ראשונטורס", מעטפות הכסף ומרכז ההשקעות.

צפיפות בלתי נסבלת
במעשיהו נערכו להגעת אולמרט | צילום: משה שי / פלאש 90

רעידת האדמה האמיתית מתרחשת באפריל 2010, אז נחשף כי מי שעומד בלב פרשת השחיתות הידועה בשמה פרשת הולילנד הוא לא אחר מאשר ראש הממשלה לשעבר. הוא נחקר, מועמד לדין לצד שורת אישים ארוכה, מורשע בלקיחת שוחד, והפרת אמונים, ונידון לשש שנות מאסר, שקוצרו לאחר הגשת ערעור לשנת מאסר וחצי.

לאחר ההרשעה, מגישה ראש לשכתו של אולמרט לשעבר שולה זקן ראיות נוספות שמצביעות על חשדות נוספים נגד אולמרט. הוא מואשם גם בשיבוש הליכי משפט בפרשת מעטפות הכסף, בה זוכה מהאישומים נגדו. לאחר פתיחת התיק מחדש, מורשע אולמרט ונגזר עליו עונש נוסף, של חצי שנת מאסר. למרות שהגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות לפיו העונש יבוצע בחופף לעונש שנגזר עליו בהולילנד, בית המשפט סירב לאפשר את העסקה, וקבע כי אולמרט ירצה חודש מאסר נוסף על העונש מהולילנד.

ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן | צילום: פלאש 90, יוסי זמיר

אגף 10 במעשיהו: 18 אסירים מוחזקים בנפרד

בשב"ס כבר ערוכים לקבל את אולמרט, שמוגדר "אישיות מאובטחת". הוא צפוי להכנס בשערי בית הכלא עד השעה 10:00, כאשר בשל שיקולי ביטחון תגדיר המשטרה את כביש הגישה הפנימי לבית סוהר והחניון הסמוך כשטח סטרילי החל משעות הבוקר המוקדמות.

כדי לשמור על ביטחון הכלואים באגף 10 בו יוחזק אולמרט, ובשל צרכים הנובעים משיקולי ביטחון לאומי והרקע של האסירים הנוספים באגף, הם יוחזקו בנפרד מאסירים אחרים. האגף יספק את צרכי האסירים בתוכו, כולל ביקורים, רפואה, שירותי חינוך וטיפול, כדי לתת להם את השירותים להם זכאים כלל האסירים. אגף 10 בכלא מעשיהו לא נבנה במיוחד, אלא שופץ בסטנדרטים של כלל האגפים שעוברים שיפוץ - בעלות של ארבעה מיליון שקלים.

אוסף העטים? אולמרט זוכה מהטענות
מוגדר "אישיות מאובטחת" | צילום: חדשות

שירות בתי הסוהר סיים בימים האחרונים את השיפוץ שנערך באגף, שהוסב מאגף אסירי עבודה לכזה המיועד לכליאתם של אסירים שמשיקולים שונים יש קושי בהצבתם עם אסירים מכלל האוכלוסייה, או כאלה שאינם מהווים סיכון כלפי יושבי אגף זה. אכלוס האגף החל ביום ראשון בשבוע שעבר וכעת שוהים בו ארבעה אסירים, כשתפוסתו המלאה תעמוד על 18. באגף 10 יש שישה תאים, שבכל אחד מהם: שלוש מיטות, מקלחת ושירותים, ארון לציוד, שולחן, כיסאות וטלוויזיה.

טלפונים ציבוריים מוצבים במסדרון ובאגף גם כיתת לימוד/ מועדון אגף, חדר ביקורים, 2 חדרי מפגש עם עו"ד, חדר המשמש כבית כנסת, ספריה, ציוד ספורט, חדר אוכל, חצר אגף, יומן אגף, משרד עובד סוציאלי ומשרד מפקד האגף.