הרב הראשי הספרדי לישראל, יצחק יוסף, התבטא אמש (שבת) בשיעורו השבועי בבית הכנסת יזדים בנחרצות בנוגע לסוגיית הריגת מחבלים. "אם מחבל מגיע עם סכין - מצווה להרוג אותו", אמר הרב יוסף, "לא צריך לפחד: 'הבא להורגך, השכם להורגו'".  

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בהמשך דבריו, שפורסמו באתר "כיכר השבת", הוסיף בנו של הרב עובדיה יוסף המנוח, כי התגובה צריכה להיות מיידית: "לא להתחיל לפחד משיגישו נגדך בג"צים או שיבוא איזה רמטכ"ל ויגיד משהו אחר". עוד הוסיף כי "ברגע שמחבל יודע שהוא בא עם סכין ולא חוזר חי זה ירתיע אותם. לכן מצווה להרוג אותו".

"לא לפחד מאיזה רמטכ"ל". איזנקוט, ארכיון (צילום: דו"צ)
"לא לפחד מאיזה רמטכ"ל". איזנקוט, ארכיון | צילום: דו"צ

דבריו של הרב הראשי נועדו לסתור את אמירתו של הרמטכ"ל איזנקוט, שהצהיר לפני חודש במפגש עם תלמידי תיכון בבת ים: "הוראות הפתיחה באש נגזרות מהמשימה שמוטלת. צה"ל לא יכול לדבר בסיסמאות של הבא להורגך השכם להורגו, יש הוראות פתיחה באש שנגזרות גם מסולם ערכים".

איזנקוט הוסיף באותו כנס, בדברים שגררו ביקורת ימין אך זכו לגינוי מצד ראש הממשלה ושר הביטחון, כי "היו מקומות שיש נערה בת 13 שמחזיקה מספריים או סכין ויש מתרס בינה לבין החיילים – לא הייתי רוצה שחייל יפתח באש וירוקן מחסנית על נערה כזו, אלא יפעיל את הכוח הדרוש לביצוע המשימה".

לא יישלח נציג מבית המשפט העליון (צילום: חדשות 2)
הרב הראשי נגד בג"ץ. ארכיון | צילום: חדשות 2

בתחילת גל הפיגועים, באוקטובר האחרון, קרא הרב יצחק להגיע לכותל המערבי - בניגוד לעמדת מנהיגים דתיים אחרים. לדבריו, "אין לאפשר מצב בו יהודים יחששו ללכת אל הכותל המערבי. המצב בו יום אחרי יום דם יהודים נשפך כמים בארץ ישראל כשכל חטאם הוא היותם יהודים הוא בלתי נסבל".

"אני קורא לכל הגורמים הנוגעים בדבר להביא למצב בו יהודים יחושו בטוחים בכל חלק מחלקי ארץ ישראל", הוסיף אז הרב, "אני קורא לכל מי שיש בידו, להגיע בליל הושענא רבא ובחג שמחת תורה אל הכותל המערבי, לקיים את מצוות החג ולהתפלל לשלומם של הפצועים".