ספרים רבותיי, אבל לא לכולם: עם ישראל אמנם ידוע כעם הספר, אלא שמתברר שלא כל העם יכול ליהנות ולהחכים מקריאת ספרים - אפילו לא בספריות הציבוריות הפתוחות לכל. כך קורה בראשון לציון, שם מפעילה העירייה רשת ספריות העונה לשם "כותר ראשון", שלאחת הספריות המשויכות אליה לא כולם יכולים להיכנס במועד בו יחפצו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

הורים שפנו לחדשות 2 Online טוענים כי לא כל המנויים או המבקרים במקום יכולים להיעזר בשירותים החיוניים שמציעה ספריית "כותר ראשון - השקמה" הממוקמת בתך מבנה בית הספר מקיף ח' במערב העיר. לטענתם, לאחרונה הוצב בדלפק הקבלה של המקום שלט ובו נכתב כי מדי יום רביעי, רק מי שנחשב לדתי יוכל ליהנות משירותיה - משמע: בימי רביעי, הכניסה לחילונים אסורה.

"החל מ-2.3.16 בימי רביעי הספרייה תהיה פתוחה לקהל התורני בין השעות 16:00 ל-20:00", לשון ההודעה המופיעה על השלט. מתחת למילים אלה מודגש באדום: "השירות ביום זה הוא עבור הקהל התורני בלבד!".

השלט שמורה: "כניסה רק לדתיים"
השלט שמורה: "כניסה רק לדתיים" | צילום:

אחד ההורים המנויים שנתקל בשלט המקומם בבואו לספרייה, לא יכול היה לשתוק לנוכח מה שהגדיר "מחזה מקומם" וסיפר בשיחה עם חדשות 2 Online: "שאלתי את צוות הספרייה מה זה ואיך דבר כזה ייתכן והם הפנו אותי למנהלת. היא אמרה שזו הוראה למעלה ושאם אני רוצה להתלונן, שאכתוב מכתב למנהלת הרשת".

מכתב כזה אכן נשלח למנהלת רשת הספריות של עיריית ראשון לציון - וזו השיבה כי היא תעביר את הפנייה לגורמים המוסמכים. שבוע חלף והאיסור על כניסת מי שאינו דתי לספרייה בימי רביעי נותר בעינו - ולא ברור בדיוק מדוע. "זה הזוי, מה פתאום אנשים דתיים ירצו יום מיוחד בספרייה? זו לא בריכה ששם ההפרדה מובנת מטעמי צניעות", מספר אחד ההורים. "מי שמגיע ביום רביעי והוא לא דתי - פשוט לא יכול להיכנס".

"זה כמו הפרדה גזעית, רק על בסיס דתי"

מטענות ההורים עולה כי למעשה נוצר מצב מוזר במיוחד בו מנויים מגיעים לספריה בימי רביעי ופשוט "נבדקים" בכניסה ונשאלים האם הם דתיים או לא: "הבנתי שיש בכניסה מאבטח שלא נותן לחילונים להיכנס בימי רביעי. אני גם לא מבין איך מזהים מי דתי ומי לא? לא תמיד אפשר לדעת. נתקלתי גם באדם שאינו דתי ושרצה להיכנס וכששאלו אותו אם הוא דתי, הוא אמר שכן ושהוא רק איבד את הכיפה".

בשיחה שערכנו עם הספרייה הצגנו את עצמנו כהורים שמבקשים לרשום את ילדיהם או להגיע לבקר במקום - והתעניינו בזמני הפתיחה. אלה התשובות שקיבלנו:

עובד הספריה: אנחנו פתוחים בימי ראשון, שני, שלישי וחמישי.

חדשות 2 Online: ומה קורה ביום רביעי?

עובד הספריה: ברביעי יש כרגע איזשהו פיילוט של פתיחה לדתיים בלבד.

חדשות 2 Online: למה יש יום שהוא רק לדתיים? זה לא מוזר?

עובד הספריה: תראה, עד לאחרונה רביעי היה סגור לגמרי לקהל, דעתי כדעתך.

חדשות 2 Online: זו לא בריכת שחייה או משהו.

עובד הספריה: אני מסכים איתך, זה משהו שהוכתב לנו.

חדשות 2 Online: אם הילדים שלי רוצים לבוא ביום רביעי לקחת ספר, יגידו להם 'אתם לא נכנסים כי אתם לא דתיים'?

עובד הספריה: כן. אני יודע שזה נשמע...

חדשות 2 Online: זו הוראה של העירייה?

עובד הספריה: כן.

קרוב לשבועיים חלפו מאז חל האיסור על הכנסת מי שאינו דתי לספרייה בימי רביעי - והמצב נותר על כנו. מנויים בספריה ומבקרים רבים שנהגו לפקוד אותה בתכיפות לא בטוחים שיחזרו: "אם אנחנו מגיעים זה כי אנו זקוקים לשירותים שהיא מציעה, אבל עכשיו צריך לחשוב פעמיים. וגם לבדוק איזה יום היום".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה לידיעה:

"לאחרונה התקבלו פניות להנגיש את שירותי הספריות לטובת הציבור התורני. מגזר זה זכאי לקבל שירותי תרבות בדיוק כמו הרוב החילוני. במסגרת זו הוחלט לקיים פיילוט בו יינתן השירות ביום אחד בשבוע שבו הספריות ממילא סגורות, מהלך זה מאפשר לכל הצדדים לקיים את אורחות חייהם, כפי שקיים בכל הארץ בבריכות שחייה, חופי ים, קייטנות ועוד. הציבור החילוני ימשיך ליהנות מההיצע ומהתכנים בספריות העירוניות בדיוק כפי שהיה בעיר במהלך השנים".