נשות הכותל (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
פשרה, לאחר שלוש שנים | צילום: חדשות 2

"נשות הכותל", ארגון הנשים המבקשת לערוך טקסים דתיים ברחבת המתחם הקדוש, עוררו סערה גדולה בשנים האחרונות - והתנגדות מצד רב הכותל שמואל רבינוביץ'. למרות זאת, הצליחו הפעילות לערוך מספר טקסים ברחבת הכותל. כעת מסתמנת פרשה שתסדיר - וגם תגביל - את פעולתן באזור, אחרי כשלוש שנים של משא ומתן בין קבוצת נשות הכותל למזכיר הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים הבקיאים במגעים טוענים כי הממשלה צפויה להצביע בקרוב על ההסכמות שהושגו עם הקבוצה לפיהן: נשות הכותל יוותרו על דרישותיהן לקיום טקסים ותפילה בטלית בעזרת הנשים שברחבת התפילה האורתודוכסית. במקביל, "עזרת ישראל" הזמנית שהקים השר נפתלי בנט דרומית לרחבת הכותל, סמוך לקשת רובינזון, תהפוך לרחבת קבע ותורחב מעט. הכניסה אליה תהיה דרך רחבת הכותל ולא בנפרד, כפי שהדבר מתבצע כיום.

לא יורשו להתעטף בטלית ברחבה הנוכחית (צילום: חדשות 2)
לא יורשו להתעטף בטלית בכותל | צילום: חדשות 2

כמו כן, לפי הגורמים, הרחבה שתיבנה תוצא משליטתו של רב הכותל והמקומות הקדושים ותנוהל ישירות מול מנכ"ל משרד ראש הממשלה. פשרה נוספת שהושגה ותוצג לאישור הממשלה נוגעת לרחבה החדשה: באזור זה לא תושמע מוזיקה בשבתות ובמועדי ישראל ולא ייערכו חופות ובריתות. התפילה תתאפשר ברחבה זו כרצונן של נשות הכותל, כולל הכנסת ספר תורה והתעטפות בטלית.

נשות הכותל סרבו להתייחס למתווה המתגבש עד אישורו בממשלה. מזכיר הממשלה - והיועץ המשפטי הנכנס - אביחי מנדלבליט עדכן את ראשי המפלגות החרדיות בפרטי ההסכמות, שעשויות להשתנות עד שהנושא יובא לאישור השרים.