מודעת האבל שפורסמה
המודעה שפורסמה בעיתון "יתד נאמן" | צילום:

מודעת האבל התקבלה בתחושות מעורבות: חברת "אגד" פרסמה היום (שלישי) מודעה בעיתונים חרדיים, בה הביעה החברה צער על מותם של ההרוגים בתאונת הדרכים הקטלנית בכביש 1. קוראי העיתון נדהמו לגלות כי במודעה לא מצוין שמם של ששת ההרוגים: ישראל וינברג, לוי יצחק אמדדי, אהרן מרדכי כהן, יעקב מאיר חשין, חנה פעשא פרנקל ולאה מלמוד ז"ל. מספר קוראים זעמו: "אין להם שמות? זו אטימות".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אבלים, דואבים וכואבים על מותם של ששת נוסעי קו 402 בתאונה הטראגית", נכתב במודעה שפרסמה הנהלת "אגד". "אנו שולחים את תנחומינו למשפחות האבלות על אובדן יקיריהן עליהם השלום. בנחמת ציון תנוחמו". מספר גולשים מתחו ביקורת חריפה על הניסוח ה"מתחמק", וטענו כי החברה הייתה צריכה לציין את שמותיהם של הנוסעים שנהרגו בתאונה.

מאגד נמסר בתגובה: "עסקינן במודעות אבל וניחומין למשפחות השכולות ומקורביהן מקרב המגזר החרדי אשר קפדו את חיי היקר להן מכל בתאונת הדרכים הקשה והמצערת הזו. ההשתתפות בצער היא אמיתית וכנה והיא מבטאת את תחושת כל עובדי ונהגי אגד בימים קשים אלה".

רון רטנר, דובר חברת "אגד", הסביר הבוקר לחדשות 2 מדוע נוסחה המודעה בצורה זו: לדבריו, "כך מקובל לפרסם הודעות ניחומים במגזר, ככל שזו נוגעת לקהל זה. המודעה מופנה לקהל יעד של אותם אלו שנספו על לא עוול בכפם בגין התאונה המחרידה הזו, ופורסמה ביומונים שהציבור הזה חשוף אליהם".

רטנר הדגיש כי "זוהי מודעת ניחומים ולא מעבר לכך – השתתפות בצער המשפחות כחלק מאקט רגשי מתחייב, וזו אינה התייחסות החברה לנסיבות התאונה. מודעת הניחומים מתבקשת מנסיבות המקרה, זה אקט של פיוס והשתתפות בצער. כל השמועות הנוספות בעניין הן דברי בלע".

זירת התאונה ביום ראשון
זירת התאונה, שלשום | צילום: פלאש 90

אתמול הובאו למנוחות ששת הרוגי התאונה, שהיו בדרכם מירושלים לבני ברק: לוי יצחק אמדדי, בן 17 מיבנאל, הובא למנוחות אתמול בעירו. ישראל וינברג בן ה-26 הובא למנוחות אתמול בהר המנוחות בירושלים, וגם אהרון מרדכי כהן בן ה-18 נטמן בהר המנוחות לאחר שמסע הלווייתו יצא מהישיבה בה למד בבני ברק. יעקב מאיר חשין, בן 18, נטמן גם הוא בהר המנוחות בירושלים.

חנה פרנקל בת ה-23 נקברה בהר הזיתים בירושלים, וכך גם לאה מלמוד שהייתה בת 61 במותה. אחת הפצועות מאושפזת עדיין במצב קשה בבית החולים וסובלת מפגיעה קשה בגפיים.

בחקירתו טען נהג האוטובוס חיים ביטון, שחשוד בגרימת מוות ברשלנות, שנהג המשאית שעצר בשוליים לא הפעיל את אורות החירום ועל כן לא הבחין בה. במשטרה נבדק החשד שביטון ניסה לחבל בטכוגרף - "הקופסה השחורה" המותקנת באוטובוס - ובכך לשבש את הליכי החקירה. כמו כן עולה החשד כי דעתו של ביטון הוסחה - דבר שגרם לו להתנגש במשאית שעמדה בשולי הדרך.