ניצב ריטמן פורש מלהב 433 (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
העיר הערות סקסיטיות. ריטמן | צילום: חטיבת דובר המשטרה

שלושה שבועות אחרי שניצב רוני ריטמן חזר לתפקידו כמפקד להב 433, פנתה הקצינה שהתלוננה נגדו למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, וביקשה ממנו לשקול מחדש את החלטתו להשיב את ריטמן לתפקיד החוקר מספר אחת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תמלילי החקירה שהגיעו לידי באות כוחה של המתלוננת, עורכות הדין אפרת נחמני בר ותהילה חדד, הובילו אותה לפנות למפכ"ל בטרם תפנה לבג"ץ. על פי הנטען במכתב, עולה מחקירותיו של ריטמן כי הוא נהג "לתבל" ישיבות מקצועיות באמירות סקסיסטיות ושובניסטיות.

באחת מהפעמים הוא פנה למתלוננת ואמר לה: "מה הייתי עושה לך אם לא היית פקודה שלי". עוד נכתב כי הוא אינו מוצא בכך שום פסול אלא חלק משיח שהוא "טבעי בריא ובוגר". "יכול להיות שהערתי הערות סקסיסטיות", אמר ריטמן באחת מחקירותיו, "אך לא כאלו שעוברות את גבול הטעם הטוב, גם לא בין מפקד לפקודה".

עוד נטען במכתב כי לאחר ישיבה מקצועית, ניסה ריטמן לכפות מגע גופני לא רצוי, הוא משך אותה לעברו וניסה להצמידה לחיבוק, כתוצאה מכל היא הייתה נסערת בעת המעשה ולאחריו, כך כל פי עדת ראייה שנכחה במקום.

עו"ד אפרת נחמני בר (צילום: ענת גבע-שרון)
עו"ד אפרת נחמני בר | צילום: ענת גבע-שרון

"חומרי החקירה מגלים כי עסקינן באדם שעולמו הערכי פגום", כותבת עו"ד נחמני בר בנימוקים לבחינת הבקשה. "מוסריותו ותפיסות עולמו סותרות באופן חזיתי את ערכי המדינה. זכותה של אשה להתקיים ולעבוד בסביבות לא עוינת, סביבה שיוויונית המכבדת אותה, הן כאדם והן כאשה".

עוד נכתב בפנייה למפכ"ל: "החלטתך להחזירו לתפקיד חרף הודאותיו בהטרדה מינית סביבתית, חרף העובדה שהוא מפלה נשים, חרף ההתנכלות והאימה של העדות. הינה כמתן פרס לחוטא ומסר משתיק ומשתק למוטרדות נוספות".

מהמשטרה נמסר: "החלטות היועץ המשפטי לממשלה ומפכ"ל המשטרה מדברות בעד עצמן. מבלי להתייחס לפרטים או למידת דיוקם אין בפרסום אלא ניסיון הכפשה והטלת דופי בניצב ריטמן ובהחלטה הראויה שהתקבלה בעניינו".