ביטוח לאומי, ארכיון (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90, חדשות)
הטכנאי ערער - ויזכה לפיצויים | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90, חדשות

לקה בלבו בעבודה - ויפוצה על ידי הביטוח הלאומי: טכנאי מזגנים כבן 50, שנקרא להתקין מזגן בבית ספר באשדוד לפני כשנתיים, סיים את עבודתו - אלא שהוא נקרא לשוב למקום כעבור זמן קצר, על מנת להתקין מחדש את מנוע המזגן במקום אחר מזה שנקבע מראש.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הטכנאי התעצבן מאוד ואמר כי לא יסכים להזיז את מנוע המזגן כיוון שסוכם עמו על התקנתו במקום בו התקין אותו. תוך כדי שיחת הטלפון שניהל בנושא עם אחד העובדים בבית הספר, חש הטכנאי בכאב ולחץ בחזה ובצריבה בגרון - ופונה לבית החולים, שם נמצא כי הוא סובל מאוטם חריף בשריר הלב, מה שהצריך צנתור.

בתביעה שהגיש הטכנאי לביטוח הלאומי, סירבו להכיר במקרה כתאונת עבודה בטענה כי לא הוכח קיום אירוע תאונתי שאירע תוך כדי ועקב העבודה וכי האוטם התפתח כתוצאה ממחלה טבעית. בביטוח הלאומי אף טענו כי השפעת העבודה הייתה פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים וכי מתח מתמשך אינו בבחינת אירוע תאונתי.

הביטוח הלאומי חזר בו: לטכנאי ייקבע שיעור נכות

בערעור שהגיש הטכנאי באמצעות עורכי הדין ניצן וגיל הראל, הוא טען כי לא סבל בעברו מבעיות לב וכי וכי האירוע מאותו יום גרם לאוטם החד ממנו סבל. רופא מומחה מטעם התביעה אף קבע כי אלמלא האירועים הקשורים ישירות לעבודתו, אירוע זה לא היה מתרחש אלא נדחה למועד אחר בלתי ידוע, אם בכלל. עוד קבע כי טכנאי המזגנים נותר עם פגיעה קבועה בתפקוד חדר שמאל ונכות תפקודית בשיעור של 25% בשל אי ספיקת לב.

לאחר הגשת ערעור לבית הדין האזורי לעבודה, הביטוח הלאומי הודיע כי לאחר ייעוץ רפואי שערך, הוא חוזר בו מדחיית התביעה כך שהאירוע יוכר כתאונת עבודה. בעקבות כך השופט שי יוספי נתן תוקף של פסק דין להכרת הביטוח הלאומי באירוע כתאונת עבודה וחייב את הביטוח הלאומי לשם הוצאות משפט ושכר טרחתם של עורכי הדין. בעקבות ההחלטה, טכנאי המזגנים יזומן לוועדה רפואית של הביטוח הלאומי שתקבע את שיעור הנכות שלו ובהתאם לנכות שתקבע יהיה זכאי לתגמולים מהביטוח הלאומי.