טרלצקי. לא הפסיק לשחות (צילום: באדיבות המצולם)
טרלצקי. לא הפסיק לשחות | צילום: באדיבות המצולם

מאז שהיה בן תשע מתאמן אורי טרלצקי בשחייה כל יום - עד שהוכתר כאלוף ישראל בנוער ואף זכה באחרונה במקום השלישי בתחרות ארצית לבוגרים. אלא שיום הגיוס הגיע וכל ניסיונותיו להשיג מעמד של ספורטאי מצטיין שיאפשר לו להמשיך להתאמן - כשלו. שלשום (רביעי) הוא התגייס בחשש גדול שמא הקריירה בה השקיע את כל מרצו תיפגע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אורי היה אלוף הנוער בשחייה במשחים ל-200 מטרים מעורב-אישי ו-400 מטרים מעורב-אישי. תוצאותיו במשחים אלו עומדות בסטנדרטים הגבוהים ביותר בשחייה הישראלית ושוות למעלה מ-700 נקודות בטבלת הניקוד הבינלאומית של פינ"א (התאחדות השחייה העולמית).

הוא היה אמור להתגייס בנובמבר האחרון, ובהתאם הגיש את מועמדתו לוועדת הספורט שהתקיימה ביולי - אך בשל שחיינים מועמדים נוספים, הוא דחה את גיוסו על מנת שיתפנו מכסות. עם זאת, בוועדה השנייה נבחר שחיין אחר - בשורה שהיוותה מכה קשה עבור אורי - שהתגייס לחיל החימוש ולא יוכל עוד להתאמן.

מקווה להגשים את החלום (צילום: באדיבות המצולם)
מקווה להגשים את החלום | צילום: באדיבות המצולם

"כואב לי שהכל נעצר"

ערב גיוסו שיתף אותנו טרלצקי בתחושות הקשות והתקווה כי בוועדה הבאה יתירו לו לקבל את המעמד. "אני אהיה בטירונות, לא אוכל להתאמן וזה יפגע ביכולות שלי", אמר. "המצב האידיאלי הוא לקבל מעמד של ספורטאי מצטיין; יש תחרות באפריל שאם לא היה את כל הבלאגן הייתי מתחרה בה. צה"ל קוטע לי את קריירת השחייה".

לדבריו, הביורוקרטיה מול ועדת הספורט מאלצת אותו להפסיק להתאמן ולפרוץ עוד תקרת זכוכית בתחום השחייה, ובעתיד אף תמנע ממנו לעשות כבוד למדינת ישראל בעולם. "אפשר לעשות משהו מדהים ואפשר להחמיץ", הוסיפה אמו מאשה. "הקריירה נהרסת וזה גורם לו לתסכול ואכזבה וזה פשוט הפסד למדינת ישראל, כואב לי שהכל נעצר".

גויס אתמול לחיל החימוש (צילום: באדיבות המצולם)
גויס אתמול לחיל החימוש | צילום: באדיבות המצולם

איגוד השחייה המליץ לאשר מעמד ספורטאי לטרלצקי, ובמנהל הספורט טענו כי הרשימה הועברה לצה"ל. במכתב ששיגר היועץ המשפטי של משרד התרבות והספורט ליועץ המשפטי של איגוד השחייה הוא כתב בפירוש: "ההחלטה בדבר מעמדו של מרשך נעשתה בידי צה"ל ומשיקוליו. הטענות בדבר העדפת שחיין אחר שזכה בדירוג נמוך ממרשך אינן מוכרות במשרדנו".

עורך הדין בני קוזניץ ממשרד כץ, קוזניץ ופסח, שמייצג את השחיין אמר כי "איגוד השחייה, שהוא הגורם האמון על השחיינים בארץ, המליץ על אורי כשחיין השני ברשימת הפוטנציאלים לקבלת מעמד ספורטאי בצבא. למרות ההמלצה, נראה שמנהל הספורט החליט על מתן המעמד לשחיין השלישי ברשימה, ללא מתן שום הסבר מניח את הדעת ותוך הטלת האשמה על צה"ל.

"בימים אלה פנינו לצה"ל בדרישה לתקן את המעוות ולהעניק לאורי את המעמד הראוי לו ואנו ממתינים לתגובתם".

אין תמונה
עו"ד קוזניץ

עם זאת במשרד התרבות והספורט אמרו כי "יובהר שבדיון הנדון ניתנה עדיפות לשחיינים האחרים לאור העובדה כי השיגו ניקוד גבוה יותר מטרלצקי בקריטריונים. לאור זאת ובשל אילוצי מכסת הספורטאים הפעילים בצה"ל, השניים הומלצו על ידי הוועדה לקבל מעמד של ספורטאי פעיל. לאור העובדה כי מדובר בשחיין מוכשר ומוערך בכוונת משרד הספורט להמליץ שוב על טרלצקי בדיון הקרוב של הועדה המקצועית המתוכנן לשבוע הבא. המלצת הועדה תידון בוועדת מיט"ב הבאה שיקיים צה"ל בחודש מרס".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מנהל הספורט הינו הגוף האמון על ההחלטה והכרה במועמד לשירות ביטחון במעמד מיוחד של ספורטאי. רק על פי החלטות מנהל הספורט צה"ל קובע את מעמדו של המלש"ב. לא צה"ל הוא המקנה לחייל את הזכות למעמד מיוחד כספורטאי והביקורת על צה"ל אינה מוצדקת".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv