העיר הערבית הראשונה, רוואבי, שנבנית מזה 1,300 שנה מעוררת אמוציות חזקות. זה לא סתם שיש דגל פלסטין על כל מנוף בה. בשאר מסרי, המקים את העיר, ידע איפה לקנות אדמה: 13 קילומטרים צפונית לרמאללה עם נוף סוף, מהארובות של חדרה ועד הארובות של אשקלון. זהו פרויקט חייו של מסרי. אם יצליח, מסרי יהיה היואל משה סלומון של פלסטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבע השנים הקרובות אמורים לעבור לשם 40 אלף "יאפים" פלסטינים, והמחיר לדירת 240 מ"ר עם מרפסת הוא בסך הכל 160 אלף דולר. איך מסרי יכול למכור כל כך בזול? הוא חוצב את כל האבנים הדרושות לרוואבי במקום עצמו, חותך את האבנים במפעל שהקים בעצמו, וגם את כל החצץ הוא מייצר. כל השאר, עד רמת השתיל, הוא קונה בישראל.

היואל משה סלומון של הפלסטינים. מסרי
היואל משה סלומון של הפלסטינים. מסרי | צילום:

הרווח לישראל לא מעניין את מקבלי ההחלטות אצלנו. מסרי אמור היה למסור כבר לפני שנה 650 דירות ראשונות, אבל יש בעיה קטנה: ישראל מסרבת לחבר את רוואבי למים. למה בכלל ישראל אמורה לספק מים לעיר בשטח שבשליטה פלסטינית מלאה? כי לפלסטינים אסור לקדוח בעצמם.

אין ספק בכלל, בסוף אנחנו נפתח את המים לרוואבי, רק שכרגיל זה יהיה בדרך העקומה, אחרי טלפון ממרקל או מאובמה. בינתיים, חלק מהמשפחות ששילמו מקדמות התייאשו מהעיכובים וביטלו את הרכישה.