כמו בני נוער רבים, גם נועה חלמה להיות מפורסמת. היא לא תכננה לפעול בעניין עד שלפני מספר חודשים פנו אליה נציגים מחברת "סמארט קאסט" והציגו בפניה את מה שהם תיארו כהזדמנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ראיתי הודעה בפייסבוק שרוצים ילדים לסדרות", מספרת נועה. "נרשמתי לזה ותוך שנייה התקבלתי". משהו בהליך המזורז מדי הדליק לנועה ולאמה נורה אדומה. מיד הן התקשרו לבטל את העסקה, אבל גילו שלחתום היה קל, אך להשתחרר יהיה כבר הרבה יותר קשה. כשהאם התקשרה לחברה וביקשה לבטל את העסקה, ענתה לה הנציגה: "אני לא יכולה כרגע, את תצטרכי לשלם על זה משהו".

כך עובדת השיטה - הגיוס מהיר, החוזה נחתם בקלות. כשבדקנו גילינו שבסמארט קאסט מעורב אורן כהן, המוכר לנו כבר מתחקירים קודמים. "מקבלים הוראות מלמעלה לסיים את זה מהר", מספרת עובדת לשעבר. "סופרים לנו רבע שעה לסגור את האנשים. לא משנה מי מולי, מעבירים את כולם". חברת סמארט קאסט שולחת חלק מהמיוצגים לעבוד כניצבים בלבד, אבל רוב האנשים אינם מקבלים הצעות, וגם אם כן - הם לא תמיד מקבלים תשלום ובוודאי שלא מכסים את ההשקעה הכספית הראשונית.

"אם השירות הוא שירות אודישנים ועדיין לא הרמתם את הטלפון הראשון כדי לתאם לי אודישן, לא לגיטימי שתבואו ותבקשו את כל הכסף", אומרת מירב כהן, מנכ"לית ארגון "אמון הציבור". כוכבים גדולים ודאי לא יוצאים מהחברות האלה, אבל עוגמת נפש דווקא כן. "לא יכולתי לשאת את העיניים העצובות של הילדים ששואלים 'אבל למה לא התקשרת?'", מספרת עובדת לשעבר. גם נועה מחזקת את דבריה: "החלום שלי היה להיות מפורסמת והם אכזבו אותי".

מחברת סמארט קאסט נמסר בתגובה: "החברה הינה חברת ניצבים ולכן אין צורך בכישרון או מראה ייחודי. לא מופעל לחץ על מי ממיוצגי החברה לחתום או להצטרף. בהסכם מצוין כי במידה והלקוח לא הצטלם ויבקש לבטל אז יהא זכאי להחזר של 50% מהסכום. אין אמת בטענה כי עובדי החברה משרים הרגשה כי המועמד יהיה כוכב מפורסם.

"החברה אינה משתמשת בשמות הפקות שעמן אינה עובדת ובאתר מופיעים מיוצגים גם של חברות אחרות שעמן לחברה יש שיתוף פעולה. מדי חודש משולמים עשרות תשלומים למאות מיוצגי החברה. לגבי האיומים - נשלחה התראה מפני מסירת מידע שקרי אודות החברה. ולגבי מעורבותו של אורן כהן - החברה בבעלות מר דוד אלקובי ולא בבעלות אחרת".

לאורן כהן ניתנה האפשרות להתייחס לנאמר בכתבה אך הוא בחר שלא להגיב.