קורבנות הפיגוע בפריז (צילום: זק"א)
קורבנות הפיגוע בפריז | צילום: זק"א

סערת הקבורה של קורבנות הפיגוע ב"היפר כשר": מחר (שלישי) בצהריים יובאו למנוחות ארבעת הנרצחים בפיגוע שזעזע את צרפת והקהילה היהודית במדינה - פרנסואה מישל סעדה (60), פיליפ ברהם (45), יוהן כהן (20) ויואב אטב (21) - אלא שביממה האחרונה מתחוללת סערה סביב סידורי הלוויה של הארבעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תחילתו של הסיפור כשמשפחות הנרצחים בפריז פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה שיקיריהם ייקברו בישראל. ראש הממשלה נעתר לבקשה והחליט על טקס קבורה ממלכתי, אלא שכאן העניינים התחילו להסתבך. ביממה האחרונה מיקום הקברים הוזז כבר שלוש פעמים בגלל חילוקי דעות, וקרב מתנהל מתחת לפני השטח בין משרד הדתות לישראלית שמחזיקה בבית עלמין פרטי וביקשה לתרום קברים, אך סורבה.

תחילה היו אמורים הארבעה להיקבר בחלקה התימנית בהר הזיתים אלא שאז, לפי גורמים המעורים בנושא, משפחות הנרצחים ביקשו לשנות את המיקום מאחר והחלקות שנבחרו סמוכות לכפר ערבי ועלה חשש כי יהיה מי שישחית את הקברים של הארבעה, בדומה לפגיעה בקברים אחרים באותו בית עלמין. כמו כן לא ברור גם מה הקשר בין חלקה לתימנים לבין היהודים הצרפתים שנרצחו בפיגוע.

ההרוגים בפיגוע
יובאו לקבורה לאחר מחלוקת סוערת | צילום:לאחר שבני המשפחה ביקשו לקבור את יקיריהם בהר המנוחות שבגבעת שאול נוצר הקשר עם אווה צרפתי, ישראלית שמחזיקה בחלקת קבר גדולה בהר המנוחות, שהודיעה ליו"ר חברה קדישא פריז כי בכוונתה לתרום למשפחות ארבע חלקות קבר במקום.

אלא שבינתיים, למרות שסיכמה מול יו"ר חברה קדישא את הנושא והוא אף הודה לה במייל ששלח לה, הוחלט שלא לקבל את ההצעה ולא להוציאה אל הפועל והטיפול בנושא הועבר לחברה קדישא הספרדית בירושלים. "אמרתי לו שאני נותנת בחינם והוא מאוד התרגש מהמחווה וכתב לי מכתב תודה", סיפרה היום צרפתי לחדשות 2 Online. "זק"א התנדבו לבצע את ההובלה מהשדה וכן את הקבורה". לפי צרפתי, עלותו של קבר כזה נעה בין 50 ל-70 אלף שקלים.

ארכיון
חלקת הקבר של צרפתי | צילום:


בסביבת צרפתי טוענים: בקשתה סורבה מכיוון שהיא אישה

לצרפתי, שעסקה באדריכלות שנים ארוכות וכעת מוכרת קברים, יש חלקת קבר גדולה כבר משנת 2011. היא בנתה שם כבר 200 מתוך 400 קברים פוטנציאליים. "הסיבה לתרומה היא לבי שיצא אליהם על האסון שקרה, לא לכולם יש כסף במידי להר המנוחות".

בסביבתה של צרפתי טענו כי הסירוב לבקשה נובע מהיותה אישה. עו"ד אריאל פופר, סנגורה של צרפתי, שלח התראה לפני תביעה על הוצאת דיבה לאפרים עמר, מרכז בכיר באגף הקבורה במשרד הדתות, ולרב הלל הורוביץ, מנהל מועצת בתי העלמין בירושלים, אשר לטענתה הכשילו את המהלך והוציאו דיבתה בפני הצרפתים. לדבריו, השניים טענו בפני הצרפתים שצרפתי קוברת שלא כחוק, זאת למרות שיש לה את האישורים הנדרשים.

"השניים מנסים לסכל את פעילותה בהר המנוחות בהוראתו הישירה של סגן שר הדתות אלי בן דהן. לא נכנע ללחץ שמפעילים חברות הקדישא בירושלים ואסור שהיותה אישה יפגע בשוויון הזדמנויות. צר לנו שפארסה שכזו פוגעת בכבודם של ארבעת היהודים שנרצחו רק בשם ניסיון הדרת נשים. היא ניסתה לתרום ותו לא ולראייה לכך מכתב התודה שקיבלה מיו"ר קדישא פריז", טענו מקורבים לצרפתי.

אווה צרפתי
אווה צרפתי | צילום:


"עשו קומבינה ונתנו להם את המקום הגרוע ביותר"

"היה הרבה בלאגן עם זה", סיפר לחדשות 2 Online יהודה משי זהב, יו"ר זק"א. "לא הייתה מגיעה להם חלקת קבר אבל נתניהו החליט על קבורה ממלכתית. הם סגרו שקוברים אותם בחלקה התימנית בהר הזיתים, אבל התברר שמישהו עשה קומבינה ונתנו להם את המקום הגרוע ביותר בהר הזיתים. אם היו קוברים שם זו הייתה בושה".

לדבריו, צרפתי הגיעה ואמר שהיא תורמת ארבע חלקות חינם אבל היום בבוקר אמרו שפסלו את התרומה שלה והנושא עבר לחברה קדישא ירושלים. משי זהב הוסיף כי "עד כמה שאני התרשמתי שמים לה סתם רגליים". גורמים שמעורים בוועדת הטקסים והסמלים שעסקה בנושא אמרו כי אין זה ראוי שאדם פרטי יממן את חלקות הקבר, אך ציינו כי אינם מכירים דו שיח עם אותה ישראלית באשר לתרומה.

הרב הלל הורוביץ, מנהל מועצת בתי העלמין בירושלים, טען בשיחה עם חדשות 2 Online כי הוא לא מכיר הצעה מאותה אזרחית. "לא היה שום דבר, הייתה מחשבה לקבור אותם בהר הזיתים והמשפחות ביקשו להעביר את זה להר המנוחות , חברת קדישא הספרדית מקיימת את ההלוויה והכל בסדר. אני לא שמעתי הצעה ממנו, יש חברות קדישא, מה זה שוק? אנחנו עובדים רק עם חברות קדישא, לא מכיר את הדבר הזה - היא לא דיברה איתי ואני לא איתה". לעומתו, טען משי זהב בשיחה עם חדשות 2 כי שוחח עם הורוביץ בנושא זה לפחות עשר פעמים ביממה האחרונה.

ממשרד הדתות נמסר בתגובה ראשונה: "הייתה פנייה מצרפת למועצת בתי העלמין ירושלים, והייתה פנייה נוספת לאווה צרפתי. היא קוברת בצורה לא חוקית, ואמרנו לצרפתים שהיא קוברת לא חוקית ושהקבורה בירושלים היא על חשבוננו. יש הליכים שמתנהלים בבית המשפט על כך שהקרקע לא שייכת לה. אין שום קשר להיותה אישה".

בהמשך נמסרה תגובה נוספת: "בדיקה נוספת של גורמי המשרד העלתה כי משפחות הנרצחים בצרפת סירבו לאופציות החינמיות: חלקת קבר בהר הזיתים או קבורה רוויה בנר המנוחות וביקשו קבורת שדה. קבורת שדה בירושלים עולה כ-120 אלף ש״ח. לפנים משורת הדין יגבו מהקהילה היהודית (ולא מהמשפחות) סכום של 40 אלף ש״ח עבור כל חלקת קבר (שמחירה כאמור גבוה הרבה יותר) ועשרת אלפים ש״ח עבור כל הלווייה. סך הכל 200 אלף ש״ח".

מלשכת סגן שר הדתות, אלי בן דהן, נמסר בתגובה: "אין גבול לציניות. מדהים שיש מי שמעוניין לעשות הון תקשורתי מאסון של אומה שלמה. לחברה קדישא ׳אוויסון׳ של הגברת צרפתי אין רישיון קבורה בהר המנוחות ועל כן היא אינה יכולה לקבור איש בהר המנוחות. מדובר בניסיון ציני לקבוע עובדות בשטח באמצעות הבאת קורבנות הטרור מפריז לשטח שברשותה, ובכך להעמיד את המדינה בפני מצב לא נעים של כאילו פגיעה בקורבנות הטרור. סגן השר לא היה מעורב בשום צורה בנושא ומעולם לא התנגד לפעילות נשים ובניגוד לטענה זו אף מינה בקדנציה האחרונה נשים רבות לראשונה במועצות הדתיות".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

בהכנת הכתבה השתתף יאיר שרקי.