שלושה מטיילים ישראלים שערכו לפני כשבועיים סיור באחת ממערות הנטיפים הגדולות והנחבאות בצפון הארץ גילו לתדהמתם אוצר - מטמון מטבעות וחפצי כסף מלפני 2,300 שנה. המטיילים, חברי מועדון המערנות הישראלי, מיהרו ליידע את אנשי רשות העתיקות שהופתעו גם הם מהתגלית, שאותה הם מגדירים היום "היסטורית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שלושת המטיילים, ראובן זכאי, בנו חן זכאי וחברם ליאור חלוני, הגיעו למקום כחלק מסיור מקדים של המועדון שבו הם חברים. הם השתלשלו למעבה האדמה וזחלו דרך מעבר צר לאחד הכוכים שבמקום. לפתע צד את עינו של אחד מהם חפץ מנצנץ, שבהמשך התגלה כמטבעות שהוטבעו בימי אלכסנדר הגדול מסוף המאה הרביעית לפני הספירה.

אוצר היסטורי בצפון (צילום: שמואל מגל, באדיבות רשות העתיקות)
אוצר היסטורי בצפון | צילום: שמואל מגל, באדיבות רשות העתיקות

אנשי רשות העתיקות שהוזעקו למקום מצאו לצד המטבעות גם מספר תכשיטי כסף, צמידים ועגילים שככל הנראה הוסתרו בתוך כיס בד לפני כ-2,300 שנה. ברשות מעריכים כי מדובר באחת התגליות החשובות בצפון הארץ בשנים האחרונות. "ייתכן שהחפצים הוטמנו על ידי תושבי האזור שנמלטו בתקופת אי היציבות בעקבות מותו של אלכסנדר הגדול", העריכו הארכאולוגים.

לאחר סריקה נוספת של המקום, מצאו אנשי רשות העתיקות ממצאים החל מהתקופה הכלכוליתית, מלפני כ-6,000 שנה: בין היתר נתגלו כלי חרס עתיקים עליהם התפתחו זקיפים. הממצאים למעשה התאחדו עם משקעי הגיר במערה ואינם ניתנים להפרדה. "זהו שילוב נדיר ומרתק בין מערת נטיפים לממצא ארכיאולוגי", אמרו המומחים.

האוצר שאותר (צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)
האוצר שאותר | צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות

אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות שיבח את המטיילים על פועלם: "הם הבינו את חשיבות הגילוי הארכאולוגי וגילו אזרחות למופת ופנו מיד לרשות העתיקות לדווח על הממצאים הארכאולוגים המרשימים. לאחר אוצר הזהב בקיסריה, זו הפעם השנייה בחודש החולף שאזרחים מדווחים על ממצאים ארכאולוגיים משמעותיים, ואנו מברכים על המגמה החשובה".