קנסות ועונשי מעצר לעוברים על החוק (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
קנסות ועונשי מעצר לעוברים על החוק | צילום: חטיבת דובר המשטרה

בתום תקופה ארוכה של תיעוד אי סדרים ותופעות פסולות בתחום הקבורה בישראל, ינסה משרד הדתות להסדיר את הנעשה בתחום ולשים סוף לנורמה הבעייתית. סגן שר הדתות אלי בן דהן הורה היום (שלישי) מתכוון להגיש הצעת חוק שתתיר הטלת סנקציות פליליות, כספיות ואישיות העוברים על החוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתזכיר החוק נטען כי עד היום לא ניתנו למשרד לשירותי דת אמצעי אכיפה מספקים בכדי למגר תופעות פסולות, שבמסגרתן גורמים שונים ניצלו את מצוקתן של משפחות הנפטרים, בין היתר על ידי גביית כספים ותשלומים שלא כדין, אי סדרים בניהול בתי העלמין וניהול כספי לא תקין של גופי הקבורה. עוד צוין כי עלותם של אי הסדרים מסתכמת בכ-500 מיליון שקלים בשנה.

חוק הקבורה נוסח בשנה וחצי האחרונות והוא מסדיר מנגנוני אכיפה חדשים דוגמת הטלת עיצומים כספיים, הטלת אחריות אישית על מנהלים, מינוי חשב מלווה ומנהל ממונה ושלילת רישיון למתן שירותי קבורה, לצד אכיפה פלילית בעבריינות קבורה.

אין תמונה
"לא נסבול ניצול סבל לעשיית רווח". בן דהן

"חוק זה מהווה בשורה צרכנית, חברתית ומוסרית לציבור בישראל", אמר בן דהן. "החוק הוא אמירה חדה וברורה שמדינת ישראל לא תסבול ניצול סבל של אזרחיה לשם עשיית רווח. לראשונה במדינת ישראל תחום הקבורה מוסדר, וכן מוסדר התיאום בין הגופים ומשרדי הממשלה השונים אשר עוסקים בתחום זה".

הצעת החוק: קנסות ועונשי מאסר לעבריינים

החוק המוצע קובע, בתחום הספסרות בקברים לדוגמה, כי שירותי קבורה יינתנו רק על ידי מי שקיבל מהמשרד רישיון למתן שירותי קבורה ושזה עיסוקו היחיד. מתן שירותי קבורה שלא מכוח הרישיון, תהווה עבירה פלילית שעונשה מאסר של שנה אחת.

החוק מסדיר את התעריפים שישולמו בגין מכירת חלקות קבר בחיים, וכן הוא מסדיר לראשונה את התעריפים שישולמו בגין חלקות קבר חריגות וחלקות קבר בבתי עלמין סגורים.

בנוסף, בשל התופעה של רכישת חלקות קבר על ידי יהודים שאינם אזרחי ישראל בתמורה לתשלום סכומים גבוהים במיוחד, קובע החוק הגבלות על שיעור חלקות הקבר בהן ניתן יהיה לטמון מי שאינם אזרחי או תושבי המדינה וכן תקרות לתשלומים שישלמו גורמים אלו בגין חלקות קבר.