דרכם האחרונה: אלפים ליוו את ארבעת קורבנות פיגוע הטרור במרכול הכשר בפריז, שהובאו למנוחות. יוהן כהן, פרנסואה מישל סעדה, יואב חטב ופיליפ ברהם נטמנו בהר המנוחות בירושלים לאחר טקס ממלכתי בהשתתפות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג. את צרפת ייצגה בטקס השרה סגולן רויאל, שהעניקה לבני המשפחות את אות לגיון הכבוד הצרפתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בזה אחר זה עלו בתחילת הטקס בני המשפחות להדליק משואות לזכר יקיריהם ולשאת כמה מילים. ואלרי, אלמנתו של פיליפ ברהם, אמרה בצער כי "פיליפ, אהובי היקר, היה בן אדם פרפקט. בן אדם שחושב קודם על האחרים לפני עצמו. בעל מעולה ואבא שחולה על הילדים שלו וחי רק בשבילם. היום הוא עם הבן שלי. אני בוכה אבל אני יודעת שאתם כולם בוכים איתי, ואני מודה לכולכם בשביל כל זה".

4 ההרוגים בפיגוע בהיפר כשר (צילום: סוכנות תצפית)
הנרצחים בפיגוע, ארכיון | צילום: סוכנות תצפית

"לא כך רצינו לקבל את פניכם בארץ. לא כך, רצינו שתבואו לארץ ישראל. לא כך רצינו לראות אתכם, שבים הביתה, למדינת ישראל, לבירתה - ירושלים. ביקשנו אתכם חיים", ספד הנשיא ריבלין לקורבנות הפיגוע. "ברגעים אלו אני עומד מולכם, בלב שבור, נרעד וכואב, ואיתי עומדת, בוכה, אומה שלמה".

ריבלין פנה ישירות למשפחות הנרצחים ואמר "פיליפ ברהאם, יואב חטאב, יוהן כהן ופרנסואה מישל סעדה נרצחו בערב שבת ב'היפר כשר' בפריז - בדם קר, בגלל שהם יהודים. המרצח וידא שמדובר במקום יהודי, ורק אז ביצע את הטבח. זהו רשע מזוקק. מצמית. מעורר זיכרונות רעים. זוהי שנאת יהודים לשמה".

"אמנם השבועות והחודשים האחרונים, מוכיחים שהטרור לא מבחין בין דם לדם. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך, שהטרור הזה, רודף במצהיר את בני העם היהודי. את לובשי הציצית, וחובשי הכיפה, את אוכלי הכשר ומתפללי בית הכנסת", הוסיף הנשיא. "על מנהיגי אירופה, לפעול באופן אקטיבי, ולהתחייב לנקוט, ביד קשה, להחזרת תחושת הביטחון, של יהודי אירופה".

ריבלין פנה ליהודי צרפת בדבריו ואמר כי ישראל תהיה מוכנה לקבלם בזרועות פתוחות. "אולם השיבה למולדת לא צריכה לבוא מתוך המצוקה מתוך הייאוש מתוך החידלון מתוך רגעי האימה והפחד. הטרור לא הכניע אותנו מעולם. ואין אנו רוצים שהטרור יכניע אתכם. ארץ ישראל היא ארץ הבחירה. רוצים אנו שתבחרו בה, מתוך אהבה".

נתניהו: הטרור האסלאמי מחולל מעשי זוועה בעולם

רה"מ נתניהו ספד לקורבנות הפיגוע וקרא למנהיגי העולם להילחם בטרור האסלאמי הקיצוני שמחולל מעשי זוועה בכל רחבי העולם. "אני אומר שנים רבות ואומר זאת גם כאן היום, אלה אינם רק אויבי העם היהודי. אלה אויבי האנושות כולה. הגיע הזמן שכל בני התרבות יתאחדו ויעקרו אויבים אלה מתוכנו", אמר נתניהו.

"בפריז גם נוכחתי שוב בעוצמת הרוח ובחום הלב של קהילת יהודי צרפת, קהילה שתרמה תרומה אדירה לצרפת ושהיא מחוברת בכל נימי נפשה לעם ישראל, לתורת ישראל ולארץ ישראל", אמר נתניהו. הוא שב וקרא ליהודי צרפת שחשים כי אינם בטוחים לעלות לישראל. "אני מאמין שהם (יהודי צרפת) יודעים בעומק לבם שיש להם ארץ אחת, מדינת ישראל, שהיא מולדתם ההיסטורית שתקבל אותם תמיד בזרועות פתוחות כבנים אהובים".

המונים בלוויית הנרצחים (צילום: סוכנות תצפית)
המונים בלוויית הנרצחים | צילום: סוכנות תצפית

יו"ר העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "קו ישיר מחבר בין מתקפות המחבלים על פריז לבני העוולה שפרצו לפני כחודשיים לבית הכנסת בשכונת הר נוף וירו במתפללים לבושי טלית. השנאה היא אותה שנאה יוקדת, המטרה היא אותה מטרה: לפגוע בכל מי שחושב, חולם או מתפלל אחרת ממנו, בין אם הוא יהודי, נוצרי או מוסלמי".

"הטרור מבקש לזרוע פחד בקרב כל שוחרי הדמוקרטיה, הפלורליזם והסובלנות, להרתיע אזרחים מלקיים את שגרת יומם ולהרתיע עיתונאים מלבטא את דעתם. ולגזול את התקווה ואת האמונה של כל אחת ואחד מאיתנו. והיום כולנו מאוחדים סביב ההבטחה חוצת יבשות: הטרור לא ינצח, לא ניתן לו להסיט אותנו מדרכנו ולא לקבוע את גורלנו".

בנט לאביו של יוהן כהן: "הבן שלך גיבור"

אמש נפגש שר הכלכלה נפתלי בנט עם אביו יוהן כהן, שעל פי עדויות ניסה לחטוף את נשקו של המחבל על מנת להגן על חייו של ילד בן 3 במרכול. המפגש התקיים בבית המשפחה בסארסל, פרבר של פריז. בנט שמע מבני המשפחה על חייו של יוהן, ועל הפעולה האמיצה שבה נקט. "הבן שלך גיבור", אמר בנט לאב המשפחה.

הארונות מובאים לישראל, הלילה (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
הארונות מובאים לישראל, הלילה | צילום: קובי גדעון, לע"מ

הטבח המזעזע התרחש בשעות הצהריים המוקדמות ביום שישי במרכול "היפר כשר", בשעה שקונים רבים רוכשים בו מוצרים לערב שבת. המחבל, אמדי קוליבאלי, לקח בני ערובה באיומי אקדח, תוך שהוא דורש את שחרורם של האחים קואשי שביצעו ימים ספורים קודם לכן את מסע ההרג במגזין הסאטירי "שארלי הבדו".

זירת הפיגוע בבית הספר היהודי בטולוז
זירת הטבח, השבוע | צילום:

רק כעבור שעות ארוכות, לאחר שכבר הספיק אמדי לרצוח בדם קר את ארבעת היהודים, פרצו כוחות הביטחון הצרפתיים למרכול וחיסלו את המחבל. במקביל למבצע הזה, התקיימה פשיטה גם על המפעל שבו החזיקו האחים קואשי בן ערובה. למרות שהאיום המיידי הוסר, בצרפת הרוחות סוערות וקיים חשש שתאי טרור רדומים נוספים עלולים לפעול שוב.