חשד לשחיתות חמורה בעיריית בת ים: תובע בעירייה שלח לאחרונה מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה ובו התלונן כי בכירים בעירייה נתנו שוחד בחירות והפעילו עליו לחץ פסול במטרה להביא לבחירתו של יוסי בכר לראשות העיר. בכר, מקורבו של ראש העיר היוצא שלומי לחיאני, נבחר לפני כחודשיים לראשות העיר בתום מרוץ צמוד. הסיפור המלא יפורסם הערב (שלישי) במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התובע, עו"ד אלעד מאיר, ציין במכתבו ליועץ המשפטי לממשלה כי מקורבי ראש העיר בכר, בהם גם היועצת המשפטית של העירייה, דרשו ממנו לבטל ולעכב כתבי אישום נגד בעלי עסקים שפעלו לבחירתו של בכר לראשות העיר. למכתב צירף התובע גם הקלטות של שיחה שניהל עם ויקטור טל, סגן ראש עיריית בת ים, ועם עו"ד חנה כהן-מוצן - היועצת המשפטית לעירייה.

באחת ההקלטות שהגיש התובע ליועץ המשפטי לממשלה הוא נשמע כשהוא מטיח בסגן ראש העיר ויקטור טל: "אסור לך לעשות מה שאתה עושה, אתה בחשת בתיקים ולא רק אתה". בתגובה עונה לו טל: "אני בוחש ואני אבחש!".

"אסור לך, אתה פוליטיקאי, אסור לך להיכנס לפה בכלל", מוסיף התובע. בשלב זה נשמעת היועצת כהן-מוצן כשהיא מתערבת לטובתו של סגן ראש העיר. "מה זאת אומרת? מותר לו", היא אומרת. "אבל לא לדבר איתי על תיקים", מנסה התובע להתעקש. בתגובה משגרת לעברו היועצת איום מרומז: "אתה לא רוצה להמשיך בעבודה בעירייה? אני רוצה להבין. ככה אתה לא תמשיך".

היועמ
יכריע האם לחקור. היועמ"ש וינשטיין | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

במכתב החמור לווינשטיין פירט התובע: "במהלך תקופתי הדפתי פעם אחר פעם ניסיונות של יוסי בכר, ששימש ראש העיר בפועל ו\או שלוחיו להתערב בתיקי רישוי עסקים, למורת רוחם ולמורת רוחה של עו"ד חנה כהן-מוצן, היועצת המשפטית לעיריית בת ים, שנהגה בכל פעם להזכיר לי בטון מאיים שאפנים שאני עובד בעיריית בת ים ולא במשטרה ושאם אני לא רוצה שהקריירה שלי בעירייה תהיה קצרה, כדאי שאשתף עמם פעולה".

"ככל שהתקרב מועד הבחירות לראשות עיריית בת ים, הלכו והתעצמו הלחצים הפוליטיים עליי, אשר הגיעו מכיוונם של יוסי בכר ו\או שולחיו ואף מחנה", הוסיף, "שדרשו ממני להגיע להסדרי טיעון מקלים בכתב האישום שהגשתי, למחוק נאשמים, לעכב הגשת כתבי אישום ולדחות דיונים, כך ללא נימוק מיוחד, מה שמקים לכאורה חשד לשוחד בחירות".

מבקר המדינה, יוסף שפירא
הוציא צו הגנה לתובע. מבקר המדינה שפירא | צילום: יצחק הררי/משרד מבקר המדינה, חדשות

צו הגנה מהמבקר

יומיים לאחר ששלח את מכתבו קיבל התובע העירוני צו הגנה ממבקר המדינה. "נמצא קשר סיבתי לכאורה בין זימונו של התובע לשימוע לקראת פיטורים לבין השגותיו וניסיונותיו להדוף דרישות מטעם היועצת המשפטית בעירייה ומטעם ראש העיר", כתב המבקר בצו. על פי המבקר, מדובר בדרישות להגיע להסדרי טיעון מקלים, למחוק נאשמים ולעכב הגשת כתבי אישום "בעניינים של מקורבים ופעילים פוליטיים כדי שאלה יסייעו ליוסי בכר להיבחר לראשות העירייה".

בתוך כך יגיש אחר הצהריים אלי יריב עתירה לבית המשפט בדרישה לקיים בחירות חוזרות לעיר. עתירתו של יריב, שהפסיד לבכר בבחירות שנערכו בינואר בפער של 491 קולות בלבד, מתבסס בין היתר בעתירתו על הפרטים שציין התובע במכתבו ליועמ"ש.

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "הטענות מופרכות ואנו נציג את העובדות לאשורן בפני המבקר".