אחד מכל 5 - עלה שיכור על ההגה השנה (צילום: חדשות 2)
אחד מכל 5 - עלה שיכור על ההגה השנה | צילום: חדשות 2

אחד מכל חמישה נהגים מודה שנהג תחת השפעת אלכוהול לפחות פעם אחת: הנתון המדאיג הזה עולה מסקר חדש שערכה עמותת "אור ירוק" לקראת חג הפורים, בו רבים יוצאים לחגוג במסיבות רוויות אלכוהול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסקר מעלה כי 18% מהנהגים הודו שנהגו בשנה האחרונה לפחות פעם אחת תחת השפעת אלכוהול. 41% מהנהגים שהשיבו שנהגו לאחר ששתו, טענו שהם נוקטים ב"אמצעי זהירות" כמו שתיית קפה או מים - ורק אז יוצאים לדרך. 30% טענו שלא היה מי שינהג במקומם - ולכן נאלצו לנהוג כשבדמם אלכוהול.

28% מהנשאלים ענו שהם מאמינים שהאלכוהול לא משפיע עליהם ושיעור זהה של נהגים השיבו שלמרות ששתו אלכוהול, הם נוהגים בזהירות רבה. 14% טענו שעלו על ההגה לאחר ששתו כמות קטנה בלבד שלא משפיעה עליהם.

עיר ללא הפסקה

במהלך שנת 2014 נרשמו כעשרת אלפים דוחות לנהגים שיכורים: בתל אביב נתפסו נוהגים הכי הרבה שיכורים, ובשנה האחרונה ניתנו בה 1,331 דוחות בגין נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים. בכל שנה נהרגים בממוצע 18 בני אדם בתאונות דרכים שבהן אחד הנהגים נהג תחת השפעת אלכוהול ונפגעים בממוצע 653 בני אדם בלמעלה מ-300 תאונות דרכים.

כישלון מצריך לעבור שוב תיאוריה וטסט (צילום: חדשות 2)
הכי הרבה שיכורים על הכביש בתל אביב | צילום: חדשות 2"הסברה היא כלי חשוב במאבק בנהגים שיכורים שמסכנים את כולנו בכביש, אך היא לבדה לא מספיקה", התריע מנכ"ל עמותת אור ירוק, שמואל אבואב. "על משטרת ישראל להגביר את האכיפה לתפיסת נהגים שיכורים בכל ימות השנה ולא רק באירועים מיוחדים. למשטרה חסרות מאות ניידות שיתפרסו בכבישים וירתיעו נהגים שיכורים מלעלות על הכביש". לדבריו, "אגף התנועה נמצא בשפל חסר תקדים שלא היה כמותו. שר התחבורה חייב להתערב ולדאוג".