תחבורה ציבורית בשבת? החוק יעלה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
החברה פותחת בעיצומים, ארכיון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, ועד עובדי אגד מתכוון לפתוח בשביתת אזהרה בת יום אחד ביום שני בכל רחבי הארץ, זאת במחאה על היחסים המעורערים עם הנהלת החברה. המשמעות: האוטובוסים של החברה לא יופעלו, ההנהלה מן הסתם תנסה להוציא צו מניעה למהלך שעלול לגרום לכאוס בתחבורה הארצית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ועד עובדי החברה, השביתה מגיעה בעקבות התנהלותה החד-צדדית של ההנהלה תוך פגיעה בשכרם ובתנאי ההעסקה של אלפי נהגי החברה. לטענת ועד העובדים, שמקבל את גיבוי ההסתדרות, כל הפניות שנעשו בשבועות האחרונים להנהלת החברה נענו בשלילה.

יו״ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי הביע תקווה כי עוד ניתן יהיה למנוע את השביתה, שעלולה לפגוע במאות אלפי נוסעים ברחבי המדינה. ״אני תקווה כי הנהלת חברת אגד תתעשת ותחזור מצעדיה כבר ביממה הקרובה", הדגיש אדרי.

מחברת אגד נמסר: "מדובר בשביתה בלתי מוצדקת שמתעלמת מהעובדה שאגד כבר מזמן אינו אותו מונופול, השולט ללא עוררין בתחבורה הציבורית, ושאנחנו מחוייבים לבצע תוכנית התייעלות בהיקף של כ-100 מיליון ש"ח בשנה על מנת להתאים את הארגון להיקף הפעילות הקיים. הנהלת אגד לא חרגה כהוא זה מההסכמים הקיבוציים שנחתמו עם הוועד ועם ההסתדרות עצמה, ועל כן לא ברור מדוע ההסתדרות נותנת גיבוי למאבק מנותק זה. הלוואי והעבודה המאורגנת בישראל היתה דומה לזו שמשתקפת מהסכמי העבודה ובתנאי התעסוקה של עובדי אגד, ששכרם גבוה בממוצע בכ- 30 אחוז מזה של נהגים אחרים בענף התחבורה הציבורית, ושלמרות שפעילותנו הצטמצמה בכ-30 אחוז בעשור האחרון לא פוטר ולו עובד אחד.

אנו מצרים על הגישה הדורסנית של ועד העובדים החדש, אשר בהתנהגותו הבלתי אחראית צפוי לפגוע בציבור הנוסעים ולסכן את הביטחון התעסוקתי של כ-6,500 העובדים והחברים באגד. אנו נערכים לגייס את כל החברים בעלי הרשיונות מקרב המנהל והמוסכים על מנת לצמצם את הפגיעה בנוסעים ואני מקווה שעד יום שני יתעשתו ההסתדרות וועד העובדים, ויאמצו גישה הגיונית ואחראית יותר".