סיכום חדשות סוף השבוע: צרפת לא מצליחה להתעורר מסיוט הטרור ובמדינה סופרים כבר 17 הרוגים בשלושה פיגועים שונים בשלושה ימים, מאז יום רביעי. אתמול היה יום דמים נוסף שבו רצח המחבל אמדי קוליבאלי ארבעה בני אדום בסופר כשר בפריז. היום הותרו שמותיהם לפרסום: מישל סעדה, פיליפ ברהאם, יוהאן כהן ויואב אטב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות הצהריים של יום שישי נכנסו בני הזוג חייאת בומדיאין ואמדי קוליבאלי, מוסלמים אזרחי צרפת, למרכול כשר ליד אחת הכניסות הראשיות לפריז, סמוך לכביש הטבעת של העיר. קוליבאלי היה חבר בקבוצת ג'יהאדיסטית שקרא לפיגועים בצרפת ובמדינות אחרות המשתתפות בתקיפות נגד דאע"ש בעירק ובסוריה ויום חמישי בבוקר הוא ירה למוות בשוטרת בפריז, פצע שוטר נוסף באורח בינוני והצליח להימלט.

בני הזוג החזיקו בני ערובה ואיימו כי יוציאו אותם להורג אם המשטרה תפגע באחים שביצעו את הפיגוע בעיתון "שארלי הבדו" ביום רביעי. ברשת BFM הצרפתית דיווחו אמש כי הצליחו ליצור קשר טלפוני עם החוטף מהמרכול תוך כדי הפעולה, שאמר כי הוא פועל בתיאום עם שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני במערכת העיתון. עוד טען המחבל בשיחה כי הפיגוע בוצע בהשראת אל-קעידה וכי הוא מומן בידי תומכי אנוואר אל-אוולקי בתימן.

צרפת עקבה כלא מאמינה אחר שתי זירות טרור מקבילות

כעבור שעות פשטו כוחות הביטחון על המרכול והרגו את המחבל. המשטרה השליכה רימונים לעבר המקום, נשמעו פיצוצים והלוחמים פרצו מהדלת האחורית של בית העסק, על מנת לשחרר את החטופים ולהפתיע את המחבלים. עשרה בני ערובה הצליחו לברוח מהמרכול, ארבעה נהרגו - ככל הנראה כבר עם כניסתו של קוליבאלי למרכול: מישל סעדה, פיליפ ברהאם, יוהאן כהן ויואב אטב.

המשטרה בצרפת פתחה במצוד נרחב אחרי בומדיאין, בת 26, בת זוגו של אמדי קוליבאלי, שהייתה איתו במקום אך הצליחה להימלט. בתקשורת בצרפת דווח כי היא הייתה השותפה שלו לפיגוע, ואולי חמקה מהשוטרים בעת שבני הערובה שוחררו.

כל זאת התרחש במקביל למצוד אחרי שני המחבלים שביצעו את הפיגוע במערכת העיתון. השניים השתלטו על בית דפוס בפרבר בצפון-מזרח פריז, סמוך לנמל התעופה דה-גול, ולאחר מצור שארך יותר מחמש שעות הרגו השוטרים את האחים סעיד ושריף קואשי. הצרפתים היו מרותקים לכלי התקשורת ששידרו במקביל משתי הזירות לכל העולם.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, נשא נאום לאומה בעקבות גל הפיגועים בארצו. הולנד טען כי הפיגוע במרכול, בו נהרגו ארבעה בני ערובה, הוא "אקט אנטישמי" ומסר את תנחומיו לקהילה היהודית. הולנד קרא לצרפתים להישאר עירניים וזהירים והדגיש כי האיום עדיין לא הוסר. בקהילה היהודית בצרפת ובפריז בפרט האווירה קשה במיוחד. בתי הכנסת סגורים לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, והרדיו היהודי עבד באופן נדיר גם בשבת.

גל קור קיצוני בישראל

ובזמן שצרפת בוערת - ישראל קופאת: גל קור שהגיע לישראל ביום חמישי בלילה השפיע עלינו במהלך כל סוף השבוע, והטמפרטורות הנמוכות הביאו את השלג לא רק לירושלים ולהרי הצפון אלא גם לנגב, כשבמצפה רמון ובערד החל לרדת שלג ופתיתים נראו גם במוקדים חריגים כמו נהריה ונצרת ואפילו בעמק יזרעאל. במספר מוקדים לאורך מישור החוף דיווחו תושבים על פתיתים לבנים באוויר.

גם ברכס הכרמל, ובעיקר ביישובים עוספיא ודלית אל כרמל, ירד שלג קל. בירושלים הטמפרטורה צנחה אל מתחת לאפס בשעות הלילה, והשלג הצטבר לגובה של כמה סנטימטרים. בצפת הטמפרטורות ירדו למינוס חמש מעלות, ובבאר שבע שבנגב נמדדו שתי מעלות בלבד. הגשם יימשך הלילה ומחר בשעות הבוקר, והוא ייחלש בהדרגה במהלך היום. ביום שני תחזור אלינו השמש.