סיום עספור - נתן זהבי (צילום: אלעד דיין)
גם אני מתגעגע לגן החיות בהדסה, אבל יאללה, התקדמנו מאז | צילום: אלעד דיין
הכי קל בעולם זה להכניס לראש עיריית תל אביב רון חולדאי באבי אביו ולצאת גדול. רון חולדאי לא יפה כמו יאיר לפיד, מדבר מחוספס, השם שלו מזכיר שם של חיה לא סימפטית, הוא לא היה איש תקשורת ולא כיכב בתכנית ריאלטי. אפשר לצעוק כפי שעושים כבר שנים על כך שבתל אביב אין מספיק חניה, אין מספיק חול בים, אין מספיק דירות לצעירים ויש יותר מדי עובדים זרים שחורים שמעוררים אימה בדרום העיר. בתחילת הקריירה של חולדאי כראש עיר צעקו שהתשתיות מחורבנות, אין מספיק צמחייה, התאורה מחורבנת, חופי הים מוזנחים, אין מספיק חניונים ציבוריים, אין שבילים לרוכבי אופניים, הירקון מסריח, ורשימת התלונות יכולה להמשך עד אין סוף.

בעוונותי הרבים עבדתי בשלושת המקומונים שפעלו בעיר וכיסחתי את ראשי העיר כולל חולדאי בצורה בוטה, לפעמים בוטה מדי, על עניינים גדולים ועניינים קטנים. רוב הפעמים צדקתי בביקורת הנוקבת וייתכן שהייתי ממשיך בה אלמלא קרה בתל אביב שינוי מתמשך שרק מי שגר בעיר הזו כמוני מזה 67 שנים יכול לקלוט אותו אם יש לו בין האוזניים מוח שמסוגל להכיל את המהפך שעבר הכרך הגדול.

>> מהצד השני: לאביב לביא נמאס מרון חולדאי

אני מודה ומתוודה שהייתי שמח לו הירקון היה עדיין מלא בקני סוף ומסביבו היו שדות של נרקיסים, הייתי מאושר עם חופי הים היו נשארים בתוליים עם המון חול ועוד חול ואהרונצ'יק המציל על חסקה .

הייתי מוכן לקפוץ משמחה אם גן החיות הנפלא היה עדיין שוכן במקומו במקום בנין העירייה, ובמקום המבנים בגוש שבין רחוב ארלוזורוב לשדרות קק"ל וגוש חלב היה ממשיך לשכון משק הפועלות עם הצריפים של הנוער העובד והלומד והקן של השומר הצעיר.

זה כיף להיזכר בהמון המון דברים שהיו פעם בעיר המתפתחת הזו ,אפילו לבעלי העגלות עם הפרידות שנעו בדרכי העפר ובכבישים שהחלו לאט לאט להיסלל אני חש געגוע עז כי אין כל חיבה לאוטובוסים הנעים בעיר. למי שלא יודע  לתושבי העיר  לא היו מקררים והם היו משתמשים בכמה מוקדים לקנות קרח בבלוקים בכדי לשמור על האוכל במקררי-קרח, לא תאמינו אבל ברחובות תל אביב הסתובבו שוטרי מקוף שהכירו את תושבי השכונה והם אותם. תתפלאו שבתל אביב היו פחות מעשרה מועדוני לילה ובכיכר המדינה בכלל היה מחנה צבאי.

ואם תרצו עוד פרט שאני חש אליו געגוע אז כל האזור של איכילוב היה גבעה בה שיחקנו כדורגל ובפסגתה היה בוסתן ענק עם מיטב הפרי כולל תאנים רימונים וסברס שכל מי שחפץ בהם יכול היה לקטוף וליהנות.

הסוחרים והנהגים רצו להרוג את חולדאי

אני עוצר עם הנוסטלגיה וחוזר למציאות. ראש עיריית תל אביב היה אמיץ כקצין בכיר בחיל האוויר וכטייס מצטיין, אז הוביל את פקודיו לעתים בדברים הקשים והמסוכנים ביותר. צריך הרבה אומץ לב להרים את הכבישים באלנבי, אבן גבירול, שדרות ירושלים ולהחליף את כל התשתיות כשמנגד כל הסוחרים והנהגים רוצים להרוג אותך. כן, ממש להרוג. אני זוכר את הקללות והאיומים שהוא ספג ולמרות זאת החליף בעיר המיושנת את התשתיות בכדי להצעיד אותה קדימה.

היה צריך אומץ ומעוף להקים את הטיילות לאורך הירקון ולאורך הים ולהפוך אותן למקומות מפוארים בקנה מידה עולמי. צריך הרבה מנהיגות ונחישות בכדי להחדיר את מהפכת האופניים בעיר. בשביל לקדם את טובת כל תושבי העיר, היה צריך להוריד ולכסח פה ושם מבנים שגרמו לאנשים הרבה צער, אבל אלו דברים שמחויבים מכורח המציאות של עיר שצועדת קדימה ולא נשארת תקועה בנוסטלגיה.

בכדי שלא יהיה ספק אומר בצורה חדה וחלקה, כמו כל בן אדם שנוטל משימת ענק גם רון חולדאי כשל לאורך הדרך הארוכה שבה הוא מכהן בבחירת אנשים בצוות הניהול, בכמה תגובות לאירועים שהתרחשו באי עמידה תוקפנית יותר נגד הממשלה שהזרימה עשרות אלפי מסתננים לשכונות דרום העיר, בהסברה לא מספיקה לציבור שמי שתוקע את הקידום של התחבורה הציבורית המודרנית בעיר זו הממשלה ומשרד התחבורה ועוד נושאים רבים ומגוונים שבגינן הועלו טענות נגדו אבל לא  גרמו לי לשנות בגדול את דעתי שראש העיר רון חולדאי הוא ראש עיר מצוין שמן הראוי שימשיך עוד קדנציה אחת ויסיים את  התכניות שלו לקידום פרויקטים גדולים וחשובים שימשיכו לקדם את העיר.

לפני שבועיים הלכתי לקבל טיפול רפואי כלשהוא במרפאה בשכונת שפירא,עברתי ברחוב לבנדה, המסגר, מקור חיים ואחרים, הרחובות מבהיקים בניקיונם בדיוק כמו הרחובות בצפון ומרכז תל אביב -מצב שלקראת סוף היום משתנה בגין העובדה שהתושבים והזרים הבאים לעיר מדי יום אינם מקפידים על ניקיון. הלילות של תל אביב - בצפון בדרום ובמרכז ולאורך הטיילת במערב, תוססים ומלאי חיים, מסעדות  בתי קפה מועדונים חגיגה מתמשכת שמושכת אליה צעירים ומבוגרים מרחבי הארץ והעולם. לא לחינם תל אביב נמצאת בין עשרת הערים "הכי שוות" בעולם. השווקים של תל אביב- הכרמל, התקווה ואחרים - הם נפלאים,זולים ולאחרונה גם מטופחים ונקיים.

יש תלונות על היתרי הבניה לגובה. נכון, זה מעצבן. אבל קשה להילחם בחוקי ההיצע והביקוש.   מקומיים וזרים נוהרים באלפיהם לעיר בגלל איכות החיים שבה, וזה יוצר מחסור חמור בקרקע לבנייה ולכן בונים לגובה. להזכירכם, אפילו בבתי הקברות כבר בונים לגובה עד כמה שזה נשמע ונראה נורא, ובתי הקברות הופכים להיות כמו שיכונים.

קראתי ערימת טיעונים מדוע צריך להחליף את ראש העיר. בין השאר על פקחי העירייה שאוכפים את החוק ומונעים השתכשכות בבריכות של המזרקות- כמו בהבימה למשל. חלאס, נודניקים. הרי כולנו מכירים את האחריות של ההורה הישראלי ששוכח את ילדיו באוטו ב-40 מעלות חום, מסיר עיניו מהילד בבריכה הקטנה בחצר והוא טובע, מה אתם רוצים שישימו מצילים בבריכות של המזרקות?

תפרוש כבר, אהבל

קיבלתי סדרה של תלונות כנגד העירייה והעומד בראשה - על כל תלונה כזו קיבלתי תשובות -  רובן מספקות וענייניות מפרנסי העיר. בתכל'ס, אם מישהו חושב שדב חנין היה עושה נפלאות אם היה נבחר, או שניצן הורוביץ יעשה נפלאות אם ייבחר אתם חיים בלה-לה-לנד.

למען הגילוי הנאות, לפני שנבחר לעמוד בראשות העירייה, נתבקשתי לעשות סיבוב לחולדאי בחיי הלילה של תל אביב. בהמשך דרכו כראש עיר נפגשתי עמו כמה פעמים בניסיון לעזור באופן אישי לכמה מקרי סעד קשים או לדמויות מיתולוגיות כמו מושיקו מהסירות בירקון. בכמה מקרים הצלחתי, בכמה נכשלתי, כמה פעמים התכסחתי עם חולדאי, בחלק מהמקרים הודיתי לו על  הרצון והיכולת לפתור בעיות קשות.

בפגישה האחרונה שלנו, שאלתי אותו כידיד למה אינו פורש. אחרי כל כך הרבה שנים מלאות סכנה כטייס, אחרי כל כך הרבה שנים בשירות הציבורי שאינו דבר נעים במיוחד, "תיהנה מהאישה, הילדים, הנכדים. תן להם ולך את זמן האיכות שמגיע למי שמקדיש את חיו למען האחרים וזוכה לאיומים, אלימות, קללות, ואפילו חילול מצבת הוריו בקיבוץ חולדה". חולדאי השיב לי שהוא חייב לסיים עוד כמה פרוייקטים שיהפכו את תל אביב לעיר עוד יותר איכותית, טובה ונוחה. "תאמין לי", אמרתי לו, "אתה אהבל".

אני אצביע עבור חולדאי, כמי שנולד בעיר הזו, ואוהב אותה יותר מכל עיר אחרת בעולם, נראה שלפחות לקדנציה הבאה הוא המועמד הטוב ביותר.

>> מהצד השני: לאביב לביא נמאס מרון חולדאי