כך מתנהל שוק שחור מתחת לאף של משרד הבריאות: במשך מספר חודשים ביצע צוות חדשות 2 הזמנה של תרופות מרשם מבית המסחר לתרופות שבבעלותו של יזהר כהן, ותיק בענף התרופות, שמספק סחורה לבתי מרקחת רבים ברחבי תל אביב. הצוות הזדהה בשם בדוי וכמשתייך לבית מרקחת שנסגר לאחרונה בקריות, וביצע מספר הזמנות שונות של תרופות מרשם, כאלה שניתן למכור אך ורק לבתי מרקחת ולרוקחים מוסמכים. כהן ועובדיו לא בדקו מי עומד מאחורי ההזמנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעל המקום, שאחותה דליה כהן היא הרוקחת הראשית של מחוז תל אביב במשרד הבריאות ונחשבת לאימת הרוקחים, לא עמד על זהות האדם שנמצא מהעבר השני של הקו ולא בדק אם עומד מאחורי ההזמנה בית מרקחת אמיתי או רוקח מוסמך.

גורמים המכירים היטב את הצדדים לא מטילים דופי בעבודתה וביושרה של דליה כהן ואף טוענים כי מדובר במפקחת קפדנית וישרה. לטענתם, מקור כוחו של יזהר כהן הוא בעובדה שאחותו היא הרוקחת המרכזית, דבר שמונע מרוקחים אחרים לעשות דבר שעלול לפגוע בו.

בעל המקום, יזהר כהן
בעל המקום, יזהר כהן | צילום:

רוקחים אחרים שסיפרו על הנעשה בבית המסחר של כהן, סיפרו על התנהלות חמורה אף יותר: כהן מוכר לכאורה לבתי מרקחת בתל אביב תרופות מרשם המסומנות כתרופות או תכשירים שאינם מחייבים מרשם. כך, למשל, כדור שינה המחייב מרשם נמכר תחת סימון של אקמול. באופן הזה, יכול בית המרקחת למכור ללקוח את כדור השינה שמחייב מרשם - ללא מרשם, ובלי שמשרד הבריאות יוכל לעלות על כך.

לדוגמה, הצליח צוות חדשות 2 לצאת מבית העסק עם הזמנה של שלושים חפיסות בונדורמין, כדורי שינה המוגדרים פסיכוטרופיים, ומשרד הבריאות עוקב מקרוב אחר המסחר בהם. הארגז המלא בתרופה נשא תיעוד של אקמול, והיה יכול להגיע לכל דורש ללא כל מרשם.

בעל המקום יזהר כהן מסר בתגובה: "אני לא יודע על מה אתם מדברים, אבל אין אצלנו דברים כאלה. אנו בודקים מדי שבוע את כל החשבוניות ואם יש טעות, מיד מתקנים. אנחנו לא מוכרים תרופות בתיעוד שונה, והטענות על כך הזויות לחלוטין".

במשרד הבריאות אמרו בתגובה כי "יזהר כהן אינו מפוקח על ידי מגיסטר דליה כהן, ואין לה שום קשר מקצועי עמו, וזאת בשל קרבת המשפחה והצורך למנוע ניגוד עניינים. במידה ויוצגו בפנינו עדויות על התנהלות שאינה תקינה, הנושא ייבדק בחומרה ויינקטו צעדים בהתאם לחוק. דליה כהן ידועה כרוקחת מחוזית שאינה עוצמת עין ביחס לתופעות פסולות בבתי מרקחת ומקפידה על קלה כחמורה".