תתאפקו עד שתצאו. תחנת רכבת, ארכיון (צילום: שי פוקס)
תתאפקו עד שתצאו. תחנת רכבת, ארכיון | צילום: שי פוקס

החל מהיום נכנס לתוקפו צו ההרחבה בחוק האוסר עישון במקומות ציבוריים, והחיים של המעשנים יהפכו להיות קשים יותר, לעומתם רוב האוכלוסייה תוכל לנשום אוויר נקי יותר. על פי התקנות שאושרו - אסור העישון בתחנות רכבת, בתחנות אוטובוס, במשרדי ממשלה, בגני אירועים, ובמתנ"סים.

החוק לאיסור עישון במקומות ציבוריים חוקק כבר ב-1983 ומאז הוספו לו בחלוף השנים תוספות שונות. התוספת האחרונה אושרה במליאת הכנסת לפני כחודש, והתקנות החדשות נכנסות היום לתוקף: בנוסף לאוטובוסים ולרכבות בהם כבר אסור העישון, מעתה אסור לעשן גם בתחנות האוטובוס המקורות, כולל התחנות המרכזיות, ובתחנות הרכבת אלא אם ההנהלה תקצה חדר נפרד לחלוטין למעשנים. העישון על הרציף - אסור.

גם בתחבורה הציבורית עצמה העישון נאסר: לא רק באוטובוסים וברכבות, אלא מעכשיו גם ברכבת הקלה ובמוניות נושאות נוסעים, כולל מוניות ספיישל. העישון אסור גם ברכב המשמש להוראת נהיגה.

אסור: גני אירועים, מתנ"סים ובתי אבות

גם אלו המעשנים במקום העבודה הולכים לסבול הרבה יותר: העישון במקומות העבודה נאסר כליל, למעט בחדר נפרד לחלוטין שהוקצה למטרה זו על ידי ההנהלה, ואין נמצאים בו אנשים שאינם מעשנים. באולמות הדיונים ובחדרי ישיבות נאסר העישון גם כן. במשרדי הממשלה אסור מעתה להצית סיגריה לחלוטין - ועובדי המדינה ייאלצו לצאת לרחוב. גם בבתי הדיור המוגן לאוכלוסייה מבוגרת העישון מעתה אסור, למעט בחדרי המגורים, ורק אם לא גר בו אדם שאינו מעשן.

עישון, חייל מעשן סיגריה (צילום: דובר צה''ל)
יותר קשה לעשן. אילוסטרציה | צילום: דובר צה''ל

במערכת הבריאות, שמטפלת בין היתר באלו שהעישון פגעה בבריאותם, החוק החדש אוסר עישון בכל מקום בבית חולים או במרפאה, והמעשנים מחוייבים לעמוד במרחק של לפחות 10 מטרים מהדלת כשהם מעשנים. בגני אירועים וגם באולמות אירועים עם חלק פתוח מעתה אסור לעשן, ואם בעל המקום מחליט להקצות פינת עישון - אסור שזו תהיה גדולה יותר מרבע משטחו של האולם, ואסור שתהיה מקורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק