פרשת הרקמות במכון לרפואה משפטית באבו כביר: סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן הורה לערוך בחינה מעמיקה של המחדלים שנחשפו במכון, בדגש על התנהלותו האישית של המנהל, הפרופסור יהודה היס.

בהודעה שפרסם היום משרד הבריאות, נכתב כי בעקבות הליקויים והמחדלים המנהלתיים שהתגלו בהתנהלותו של המרכז הלאומי לרפואה משפטית, הורה סגן שר הבריאות למנכ"ל המשרד רוני גמזו לערוך בחינה מעמיקה של הדברים. בנוסף הורה ליצמן לבחון את התנהלותו המנהלית והאדמיניסטרטיבית של הפרופסור היס בפרט.

הבדיקה המשרדית תיערך בתיאום מלא עם לשכת היועץ המשפטי לממשלה. סגן השר, ביקש כי יועברו לידיו ממצאי הבחינה תוך 30 יום, לרבות המלצות למסקנות אישיות ככל שיימצא ויהיה צורך בכך.   

היס: "יכול להיות שנעשו טעויות"

פרשת הרקמות שבה לכותרות בשבוע שעבר, לאחר שהסניגור הציבורי הראשי פנה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין בו ביקש להורות על פתיחת חקירת פלילית נגד בכירים במכון לרפואה משפטית בחשד לשיבוש מהלכי משפט, העלמת ראיות ועדות שקר.

דניס אייזן, שהורשע על סמך חוות דעת משפטית של המכון הפתולוגי בהריגת בנו התינוק, תקף את היס בעקבות החשיפה וטען "אנשי המכון פיזרו את איברי הבן שלי בכל הארץ". פרופסור היס השיב להאשמות הקשות והודה: "יכול להיות שנעשו טעויות".

"כל נתיחה מלווה בנטילת דגימות", הסביר פרופ' היס מהי הסיבה לכך שנלקחו רקמות של הילד מלכתחילה. "אנו מציגים אותם למומחה מטעם ההגנה כדי שיביא את דעתו. כך עשינו גם במקרה אייזן, אני הודעתי לבית המשפט כי יש רקמות במכון ואחרי שקיבלנו אישור מהמשטרה הרקמות עברו לקבורה וכך נרשם".

"אמרנו שהם נקברו על סמך הנתונים עם אותם המסמכים. המשפט הסתיים בשנת 2011. מדי שלושה חודשים אנו מכינים במכון לקבורה את הרקמות שנשארות אצלנו, ותוך כדי מצאנו באופן מפתיע גם את המיכל עם הרקטות של התינוק", אומר פרופ' היס.

"נעשתה טעות בתום לב"

ראש המכון לרפואה משפטית התחמק מתשובה מדויקת כיצד זה קרה. "תהיה חקירה משטרתית ואני לא רוצה להקדים ולמסור פרטים", לדבריו. "אנו נעשה הכל כדי לסייע למשטרה. אם נעשתה טעות, היא נעשתה בתום לב. מי יכול היה לדעת ששנתיים מאוחר יותר ייערך משפט חוזר?".

"מדי פעם קורות טעויות אנוש", סיכם הפתולוג. "אני מקווה שלאחר שנסיים לקבור את הרקמות שנמצאות במכון נפתח דף חדש. יש לזכור שאנחנו מתחילים את העבודה שלנו במוות, ולכן זה קשה במיוחד שמדובר בתינוקות וילדים שאמורים לא למות. אנחנו משתדלים להיות מנותקים מכל רגישות ולתת חוות דעת מקצועית וחד משמעית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק