דניס וד"ר מרק אידלמן ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר)
דניס וד"ר מרק אידלמן ברמב"ם | צילום: פיוטר פליטר

סופיה ודניס בני השש הגיעו במיוחד מחו"ל לבית החולים רמב"ם בחיפה כדי לטפל בעיוותים המולדים בגפיהם שמנעו מהם ללכת. לאחר שני ניתוחים מורכבים שנמשכו שעות ארוכות, זכו שני הילדים, מרוסיה ואוקראינה, לצעוד לבדם בפעם הראשונה בחייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סופיה, שנולדה עם כיפוף תמידי בברכיים ובכפות הרגליים, הגיעה לרמב"ם במהלך חג הסוכות לפני כשלושה חודשים, בתקווה לאפשר לה להשתמש ברגליה לראשונה מאז נולדה. מנהל מחלקת אורתופדיה ילדים ד"ר מרק אידלמן ביצע בה ניתוח מורכב שבמהלכו ביצע חתכים בירך, בשוק ובכף הרגל, סובב אותם וקיבע מחדש על מנת ליישר את גופה.

בתום שש שעות הסתיים הניתוח בהצלחה וסופיה ומשפחתה, שעשו את כל הדרך ממוסקבה, נותרו בארץ במשך חודש נוסף לשיקום. לאחר ביקור קצר במולדתה שבה סופיה לתהליך שיקום בבית החולים השיקומי לילדים אלי"ן בירושלים, משם שלחה אמה לרופאים סרטונים המתארים את צעדיה הראשונים.

"כשאני רואה את סופיה הולכת, מחליקה במגלשה ויורדת במדרגות, זה מחמם לי את הלב", סיפר ד"ר אידלמן. "אני מרגיש כאילו אני מלווה תינוק בצעדיו הראשונים". במהלך שהותה של סופיה בירושלים הגיע הד"ר לבקר אותה והשניים אף ביקרו ביחד בכותל.

זכה להשתמש לראשונה בידיו

סופיה אחרי הניתוח הראשון (צילום: אלבום תמונות משפחתי)
סופיה אחרי הניתוח הראשון | צילום: אלבום תמונות משפחתי

ד"ר אידלמן מטפל בילדים נוספים הסובלים מבעיות הדומות לזו של סופיה. בישראל עיוותים מסוג זה נפוצים פחות, אך במדינות ברה"מ לשעבר נולדים אלפי ילדים עם המגבלה הקשה. אחד מהילדים הוא דניס, יליד לבוב שבאוקראינה, שפגש לראשונה את ד"ר אידלמן בקיץ 2011 כשהיה בן שש. דניס נולד עם פרקים נוקשים ומנוגדים ונאלץ לגרור את עצמו על אחוריו. בעיר הולדתו באוקראינה אין אורתופד ילדים ולאחר שורה של טיפולים כושלים החליטה אמו להביאו לטיפול בישראל. במהלך ניתוח מורכב תוקנו הפגמים המולדים בברכיו, בכפות רגליו ובשורש כף ידו של דניס.

לאחר חודש של שיקום באלי"ן זכה דניס לשחק לראשונה בחייו כדורגל, לשחות בבריכה ואף לכתוב את שמו. עד גיל שש למד בבית אך לאחר הניתוח חזר לבית הספר וסיים את כיתה א' בהצטיינות. לפני כמה חודשים שב דניס לרמב"ם לבקר את הרופא המנתח ולהראות לו את תוצאות הניתוח ששינה את חייו. כתודה צייר ציור והקדיש אותו לרופא שבזכותו החל להשתמש בידיו.

דניס פגש לראשונה את הדוקטור כשהיה בן שש, לפני כשנה וחצי. בקיץ 2011 לא יכול היה לקום ונאלץ לגרור את עצמו על אחוריו. הוא נולד עם פרקים נוקשים ומנוגדים. בניתוח שארך שש שעות תיקן את הפגמים המולדים בברכיו, כפות רגליו ושורש כף ידו. שיקום של חודש באלי"ן ואז שיחק לראשונה כדורגל, שחה וכתב את שמו. עד שש למד בבית ולאחר מכן חזר לביה"ס וסיים את כיתה א' בהצטיינות.