השביט ISON (צילום: סרג’יו קמינסקי)
הילה בקוטר של מאות אלפי קילומטרים | צילום: סרג’יו קמינסקי

גם אם אתם לא נמנים על חובבי האסטרונומיה, בקרוב יופיע בשמי ישראל פלא מרהיב שלא תוכלו להתעלם ממנו - החל מעוד שבוע, ועד לתחילת חודש דצמבר השביט ISON ייראה בשמיים במלוא הדרו, גם מבלי להשתמש בטלסקופ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כוכב השביט המיוחד, שעושה את דרכו לכיוון השמש, התגלה רק לפני חודשיים. כבר היום ניתן להבחין בו בין הכוכבים, אך הוא נראה בינתיים כנקודה מעורפלת ולא מרשימה במיוחד. הדבר ישתנה החל מ-28 בחודש, אז ייראה השביט זמן קצר לאחר הזריחה, ואורו יהיה גדול פי 10 מזה של כוכה נוגה - הכוכב הבהיר ביותר בזמן שיגרה.

השביטים הם למעשה גופים קטנים יחסית, המורכבים מקרח שבו כלואים גזים ואבק. כאשר הגופים השמימיים מתקרבים לשמש, הקרח נמס מהחום הגדול, כך שהגזים והאבק משתחררים ויוצרים הילה מסביב לשביט. בעוד גודלו של השביט אינו עולה בדרך כלל על מספר קילומטרים, קוטרה של ההילה הבוהקת עשוי להגיע למאות אלפי קילומטרים.

סרג'יו קמינסקי, העוסק בצילום אסטרונומי, כיוון את העדשות אל השביט וזכה לקבל הצצה מקדימה על הליבה והשובל הצבעוני של הגרם השמיימי. "אפשר לראות בתמונות את הגרעין הקפוא הנראה כמו קפסולה. הצבע הוורוד שרואים הוא הזנב המוכר העשוי חלקיקי קרח ואבק, ואילו ההילה הירוקה היא גז מיונן שמאיר בשל מהירותו הגבוהה של השביט", סיפר קמינסקי.

השביט ISON (צילום: סרג’יו קמינסקי)
השביט ISON | צילום: סרג’יו קמינסקי

הזדמנות ראשונה ואחרונה לחזות בשביט המיוחד

אם גם אתם רוצים לחזות בפלא כדאי לנצל את ההזדמנות - ד"ר יגאל פת-אל, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים הסביר בשיחה עם חדשות 2, כי זו תהיה הפעם הראשונה והאחרונה בו ניתן יהיה לצפות בשביט, מפני שהוא קרב לסוף חייו: "זהו שביט לא מחזורי, כלומר, אין לו מסלול סביב השמש שלנו. הוא הגיע כביכול משום מקום והוא יחצה את מרכז מערכת השמש בקרוב. מנקודה זו הוא יתרחק מאיתנו ולא יחזור".

"בימים האחרונים כבר חלה התפוצצות בגרעין השביט והוא החל להאיר פי 10 מאשר בזמן גילויו", המשיך פת-אל והסביר. "השמש עלולה לגרום לו להתפרק או אפילו למשוך אותו עד שיתרסק עליה, ולמעשה כך יסיים את חייו".

בקרב החוגים האסטרונומיים בארץ ובעולם, מקווים כי הופעתו של ISON תהיה מרשימה יותר מהשביט הייל-בופ, שקישט את שמי הלילה בשנת 1997. היות ושביטים הם גופים לא צפויים, רק בשבועות הקרובים נדע עד כמה מיוחד יהיה המחזה שהשביט הנוכחי יספק לנו.