24 מדריכי כושר מתחרים בשבועות האחרונים על התואר הנכסף "מדריך הכושר של ישראל" של מגזין "מנטה". מדוע תואר נכסף? משום שלזוכה המאושר מובטחת הפקת כושר בכיכובו בעיתון אותו קוראים לא מעט לקוחות פוטנציאליים.

רבים ממהמתמודדים השקיעו את מרבית מרצם על מנת לגייס "לייקים" באתר הפייסבוק של המגזין.
אלא שאחת מהן, מדריכת כושר מתל אביב שעמלה במשך החודש האחרון כדי לגייס את חבריה להצביע בעבורה, טוענת כי משהו השתבש באמצע התחרות.

"פתאום התחלתי לראות שהיא מקבלת מאות של לייקים בשעות בודדות", מסבירה המתמודדת. "בהתחלה לא הבנתי איך במהלך החודש כולו אני משווקת את עצמי ללא סוף, אוספת הצבעה אחר הצבעה והיא ביומיים –שלושה עוקפת את כולם. רק אחרי שהסתכלתי בהצבעות שלה, ראיתי שמשהו שם לא בסדר ורוב ההצבעות שלה מגיעות מחשבונות מחו"ל שלא נראים שיש מאחוריהם אדם אמיתי".

"לא הגיוני שפתאום היא מקבלת כל כך הרבה לייקים"
 
התחרות החלה לפני כחודש, כשתאריך היעד לסגירת ההצבעות היה ידוע מראש ואמור היה להסתיים בסוף החודש, אולם המתמודדים בתחרות הופתעו לגלות שתאריך היעד נדחה בארבעה ימים. הפתעה נוספת חיכתה למתמודדים כאשר ממש באותו הערב בו הודיעו להם על הדחייה, בעמוד של אחת המתמודדות נראתה עלייה דרמטית במספר ההצבעות, עד אשר עקפה את שאר מדריכי הכושר שנותרו מאחור.

עשרות לייקים מחו"ל למתמודדת הישראלית (צילום: חדשות 2)
עשרות לייקים מחו"ל למתמודדת הישראלית | צילום: חדשות 2


 
מתמודדת נוספת ששמה לב לתפנית סיפרה לחדשות 2 באינטרנט כי "זה לא נראה לי הגיוני שפתאום החלו להצטבר למתמודדת כל כך הרבה לייקים, גם מבחינת הכמות וגם מבחינת הקצב. היה נדמה לי שמשהו שם לא בסדר והופתעתי כי מדובר במגזין עם מוניטין טוב. כשדיברתי עם המארגנים, הם אמרו לי שהם בודקים כל דבר, אבל כרגע התחרות ממשיכה כרגיל. בשלב מסוים ויתרתי כי ראיתי שאין סיכוי להדביק את קצב העלייה של ההצבעות שלה".

"חלק מהמצביעים ללא ספק מזוייפים"
 
מאמן כושר נוסף שמתמודד בתחרות סיפר גם הוא שהמקרה נראה לו תמוה. "אני לא יכול לקבוע בוודאות מה בדיוק אירע בתוצאות, אבל בהחלט הפתיע אותי לראות את מאות הלייקים בתוך שעות ספורות", אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "מצד שני אני לא באמת יכול לדעת מנין הגיעו ההצבעות, אולי באמת יש לה המון חברים מכל העולם".
 
אם בוחנים את אסופת האנשים שהצביעו בעבור המתמודדת השנויה במחלוקת, ניתן לראות כי מרביתם ממוקמים בחוץ לארץ. "בבחינה מעמיקה יותר אפשר לראות שלרוב חשבונות הפייסבוק יש מעט חברים באופן מחשיד, ואין להם שום דבר בלוח הראשי שלהם מלבד לייקים. אלו אנשים מכל פינה בעולם, בלי שום חוט שמקשר אותם לארץ ובטח לא לתחרות של מדריכי הכושר של ישראל, חלקם ללא כל ספק מזוייפים", אומרת המתלוננת. "לפי התמונות, אחד המצביעים הוא בכלל השחקן הראשי בסרט דמדומים".
 
רותם גז, מנכ"ל אתר "לייקסטור", מספר שיש שיטות רבות להעלות את מניין ההצבעות. "יש המפעילים סוכנויות בהודו או בסין שמספקות כמות גדולה של הצבעות דרך חשבונות פיקטיביים, או דרך אפליקציה המזמינה אנשים ולאחר מכן יכולה לשלוט בדף הפייסבוק שלהם", אומר גז. "אם התחרות היא ארצית-מקומית ואחוז ההצבעות מחו"ל הוא גבוה בצורה קיצונית, אז זה מעלה שאלות. גם אם החשבון של המצביע מחזיק בין 30-60 חברים ונדמה שרוב הפעולות שלו היא הצבעות ולייקים, יש סיכוי גבוה שמדובר בחשבונות פיקטיביים".   

"מנטה" בתגובה: "מתייחסים לטענות בכובד ראש"
 
תגובת המגזין "מנטה": "מגזין מנטה עורך בדף הפייסבוק שלו משחק בקרב מדריכי כושר אשר השתתפו במדורנו הפופולרי 'מדריך החודש'. משתתפת במשחק הביאה לידיעתנו טענות על הטיית תוצאות מכוונת. אנו מתייחסים לטענות בכובד ראש ולא נוכל להגיב עליהן עד תום הבדיקה".
 
תגובת המתמודדת שכנגדה הועלו הטענות: "אין לי שום מושג על מה מדובר, יש לי הרבה חברים ומשפחה בארה"ב ורבים מהם עשו לי שיתוף באתרים ובדפים שלהם, מספיק שאתה שם להם לינק בלוח שלהם ויש כמה מאות של הצבעות. הטענות שהועלו כנגדי הן מקוממות, אני מכירה רבים מהמצביעים עבורי ואין לי שום מושג באיזו רמאות מדובר. הכל חוקי". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק