מברשת שיניים (צילום: רויטרס)
מברשת שיניים | צילום: רויטרס

הרופאים בבית החולים רמב"ם בחיפה נתקלו באנשים שבלעו חפצים בעבר כמו מטבעות וסיכות, אך אמש הם פגשו במקרה חריג במיוחד: צעירה בת 20 הגיעה לבית החולים לאחר שבלעה מברשת שיניים.

"איננו יודעים לומר איך בדיוק זה קרה", סיפר הכירורג ד"ר ישי לכטר. "ככל הנראה היא ניסתה להקיא, וכשהגיעה לבית החולים מברשת השיניים הייתה בתוך קיבתה". תחילה חשבו הרופאים לנתח אותה על מנת להוציא את מברשת השיניים, אך אביה של הצעירה, כירורג במקצועו, התעקש שלא לנתח את בתו והורה לרופאים לנסות להוציא את המברשת באמצעים אחרים.

בתום לילה ארוך ביצעו הרופאים הליך רפואי פולשני, במהלכו הוחדר צינור לקנה הבליעה של הבחורה ונשלפה ממנו מברשת השיניים. בכך ניצלו חייה של מבלי שבוצע הליך כירורגי.

"לא תמיד חייבים לנתח"

על ההליך הרפואי סיפר ד"ר לכטר שביצע אותו: "דרך הפה החדרנו לתוך הוושט צינור באורך של כ-40 ס"מ, יחד עם צינור נוסף שמגן על קנה הבליעה ובאמצעותו הוצאנו את המברשת מקיבתה של האישה. בסך הכול מדובר בהליך מקובל, אך הטכניקה היא מסובכת".

בתום הטיפול שוחררה הצעירה להתאוששות בביתה כשהיא במצב טוב. "חשוב להדגיש שהתעקשותו של אביה, שמבין ברפואה, הייתה במקום", הוסיף ד"ר לכטר. "לא תמיד חייבים לנתח ואפשר לטפל בלי הסיכונים הכרוכים בהליך כירורגי".