מפגש המשפחות, אמש (צילום: גלעד שלמור, חדשות 2)
המושתלים פוגשים את התורמים | צילום: גלעד שלמור, חדשות 2

דמעות של התרגשות ועצב התערבבו אמש במרכז להשתלות בבית החולים שיבא בתל השומר, כאשר במקום נערך מפגש יוצא דופן בין משפחת אבידור, שתרמה את איבריה של בתם הצעירה לידר, למשפחות שיקיריהן קיבלו את האיברים.

לידר אור נפטרה לפני כחצי שנה בגיל 22. משפחתה לא היססה, והחליטה לממש את צוואתה ולתרום את איבריה. לב, כבד ושתי כליות נתרמו על ידה, ובכך ניצלו חייהם של ארבעה חולים בעלי משפחות.

"אומרים שצדקה תציל ממוות, אבל מה שהציל ממוות הפעם הייתה תרומת האיברים", אמרה זיוה אבידור, אמה של לידר. "בזכות התרומה, אני חשה את לידר כאן איתנו".

לאורך כל הפגישה תמונתה של לידר הייתה מונחת במרכז השולחן, צעירה חייכנית וחיונית, טובעת בהררי הפרחים והמתנות שהתקבלו על ידי משפחות הנתרמים. "היא הייתה ילדה מיוחדת", סיפר אבי קוקואשווילי, בן זוגה של לידר. "הייתי מבוגר ממנה בשמונה שנים, אבל הרגשתי ילד לידה. היא הייתה הבחורה היחידה שגרמה לי לאהוב".

"הייתי כבר רגל וחצי בתוך האדמה"

מפגש תורמי אברים (צילום: גלעד שלמור, חדשות 2)
המושתלים פוגשים את התורמים | צילום: גלעד שלמור, חדשות 2

אחד אחרי השני, דיברו המושתלים ומשפחותיהם כשדמעות בעיניהם וקולותיהם נשברים, מודים למשפחת אבידור שתרמה את איברי בתם והצילה את חייהם.

אייל אשכנזי קיבל את לבה של לידר. אשכנזי, אב לארבעה ילדים, חולה לב, התבשר לפתע שיוכל להמשיך לחיות. את התרגשותו התקשה להסתיר: "כשמגיעים הביתה אחרי הניתוח, פותחים את הדלת ורואים את הילדים בבית שישבו וחיכו שאני אחזור בריא ושלם, וכל זאת רק בזכות לידר - זה דבר מדהים", אמר. כמו לידר, גם הכינוי של אייל הוא דובי. אימה של לידר סיפרה בהתרגשות כי ללידר היה מונח בחדר דובי שמחזיק לב.

גם אשתו של אייל, חביבה, התעקשה לדבר במעמד המרגש. היא מסרה למשפחת אבידר שי וסיפרה שלבה של לידר נתרם בט"ו באב, חג האהבה.

חוזרים לריקודים

מפגש תורמי אברים (צילום: גלעד שלמור, חדשות 2)
המושתלים פוגשים את התורמים | צילום: גלעד שלמור, חדשות 2

דוד ביטון, חולה כבד לשעבר, קיבל מלידר כבד בריא. למזלו הרב, הוא התבשר כי נמצאה לו תורמת יום לפני שהיה אמור להיכנס להשתלת אונת כבד אחת בלבד, אותה היה אמור לקבל מבנו עידן. "הכרתם אותי רגל וחצי בתוך האדמה", אמר ביטון, "ומשכתם אותי החוצה. זה דבר גדול מהחיים".

בסוף האירוע התחבקו והצטלמו המשפחות ואף התבדחו בהומור השמור למושתלים. "אני מעביר הרקדות של ריקודי עם", אמר דוד ביטון. "אחרי ההשתלה שאלו אותי אם עכשיו אתחיל לרקוד כמו בחורה".

פרופסור ג'יי לביא, מנהל היחידה להשתלות לב בבית החולים שיבא, סיפר כי החל ממאי הקרוב, כל מי שיהיה חתום על כרטיס תורם יקודם לראש רשימת ההשתלה.