"התפתחות חיובית" (צילום: חדשות 2)
העובדים בהדסה | צילום: חדשות 2

המחאה מחריפה: מאות מעובדי הדסה יבלו את הלילה (ג') ברחבת בית החולים הדסה עין כרם, במחאה על כך שטרם קיבלו את מלוא שכרם עבור חודש ינואר - כך הוחלט בתום פגישה עם יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן. במקביל, על רקע המאבק, סיפרו עובדי תחזוקה כי קיבלו מכתבי שימוע לפני פיטורים. מסתמן: בהמשך הלילה  - פגישה בין ניסנקורן למנכ"ל הדסה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההנהלה הבריונית שדדה את העובדים", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online יו"ר מועצת עובדי הדסה, אמנון ברוכיאן. "אנחנו מתבצרים בבית החולים. אנחנו ישנים פה עד ששר האוצר ומנכ"ל הדסה יתעוררו".

ברוכיאן מחה על כך כי העובדים מקבלים, לדבריו, פחות מ-30% מהשכר לו הם זכאים. "אותם עובדים שמרוויחים עד עשרת אלפים שקל, ונאמר שלא נוגעים בהם - הם קיבלו את המכה האנושה ביותר", ציין.

לקראת פתרון? לנים בביה"ח
ההנהלה מנסה למנוע ההפגנה | צילום:

"לעובד שמרוויח 5,000 שקל הוא לקח 2,000-3,000 שקל. הם הנפגעים העיקריים", הדגיש ברוכיאן. "לאנשים אין כסף למשכנתאות, חוזרים להם צ'קים והוראות קבע, אין להם כסף למכולת. אחר כך מציגים את זה כאילו הם לא נוגעים באנשים שמרוויחים עד עשרת אלפים שקלים".

בעקבות מחאת העובדים פנתה הערב הנהלת הדסה המשפט המחוזי בירושלים, בניסיון למנוע את ההפגנה בתחומי בית החולים.

גרמן: "הפתרון אינו רק בידי הממשלה"

בשעה 19:30 קיימו העובדים ארוחת ערב בכניסה לבית החולים. בסופה הם צפויים להתארגן ללינה משותפת. "אקט המחאה הנוכחי קורא להתעוררות של הנהלת הדסה ומשמש קריאת השכמה אחרונה למשרד האוצר", נמסר מההסתדרות. "כל ההצהרות של הנהלת הדסה מהימים האחרונים בדבר תשלום שכר מלא לעובדים אינן נכונות וכל מטרתן לייצר מצג שווא".

מחאה לילית (צילום: חדשות 2)
"קריאת השכמה לאוצר" | צילום: חדשות 2

מההסתדרות נמסר עוד כי עד כה קיבלו האחיות ועובדי המנהל והמשק כמחצית משכר חודש ינואר ו"מקדמות מזעריות" על חשבון חודש פברואר. אחר הצהריים נפגשו נציגי העובדים עם שרת הבריאות יעל גרמן, שביקרה בבית החולים, אך הפגישה לא הניבה תוצאות. גם מחר יפעלו בתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים במתכונת חירום.

משרת הבריאות יעל גרמן, שהגיעה היום עם מנכ"ל משרד הבריאות לבית החולים הדסה כדי להיפגש עם נציגי הרופאים והוועדים, נמסר בתגובה: "מצאתי עובדים מסורים, שאוהבים את הדסה ומצויים בתקופה קשה ובמצוקה. ביקשתי לשלב ידיים כדי להחזיר את הדסה לפעילות ולהביא לתכנית הבראה, שהרי הפתרון למצב הדסה אינו רק בידי הממשלה, אלא גם בידי העובדים".

"לא לקבל רופאים מהדסה"

_OBJ

מוקדם יותר היום פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו הוציא מכתב למנהלי בתי החולים הממשלתיים בישראל ובו מסר ברור לפיו הוא אוסר עליהם לקלוט רופאים ואחיות מבית החולים הדסה המצוי במשבר. "אחריות כבדה מוטלת על כולנו לנהוג באופן אחראי ולהביא להבראתו של המרכז הרפואי הדסה", כתב גמזו לבתי החולים.

במסמך שהגיע לידי חדשות 2, מבהיר גמזו בדרך שאינה משתמעת לשתי פנים כי אל להם לעודד את עזיבת הרופאים והאחיות מבית החולים. "אני מנחה בזאת את כל מנהלי בתיה"ח הממשלתיים ומנהלי תאגידי הבריאות להימנע לאלתר מעידוד רופאים ואחיות לנטוש את בתיה"ח בהדסה ולקלוט עובדים שביוזמתם עוזבים את בתיה"ח של הדסה", כתב גמזו.

"במכתב זה אני פונה לשירותי בריאות כללית ולמנהל שערי צדק למלא הנחייה זו מרצון, גם ללא סמכות ברורה שלי בחוק. אדגיש כי, ככל שנעשה מעשה שכזה, אבקש להקפיא באופן מיידי את חוזה העסקה", הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות. "לא אהסס למנוע מבתי"ח שלא ישתפו פעולה בסוגיה זו, תוספת משאבים (מיטות וטכנולוגיות, הסכמי ייצוב ותמיכות)".

הרופאים זועמים: התנהגות ביריונית 

_OBJ

התגובות למכתבו התקיף של גמזו לא איחרו להגיע וכצפוי היו סוערות. ד"ר נמרוד רחמימוב, יו"ר ארגון רופאי המדינה, כתב לגמזו בתגובה: "קראתי בהשתוממות את מכתבך. לא ברור לי מנין לקחת לך סמכות לאסור קליטת רופא בבתי החולים הממשלתיים רק משום שסיים עבודתו בהדסה, ואיומך בשלילת משאבים היא התנהגות בריונית שאיננה עולה בקנה אחד עם תפקידך הממלכתי".

לדברי ד"ר רחמימוב, "מעבר לפגיעה האישית באותו רופא, אני רואה בכך פתח מסוכן לפגיעה בחופש העיסוק של כלל הרופאים. מסיבה זו אנו נשקול נקיטת צעדים ארגוניים בבית החולים שיפלה לרעה רופא בקבלה לעבודה בשל מקום העסקתו הקודם".