הפתעה: הורישה את כל הרכוש לשכנים (צילום: רויטרס, חדשות)
בריא, זה לא לבד ! | צילום: רויטרס, חדשות

כבר בגן מלמדים אותנו שטוב מאוד להיות חברתי, אך מחקר חדש המתפרסם מלמד אותנו כי הפופולריות שלנו יכולה לעלות לנו אפילו בבריאות. המחקר החדש קובע כי אנשים מבוגרים עריריים, נטולי חברים, או פשוט כאלה החשים בבדידות למרות שיש מסביבם אנשים מוכרים - נוטים להיות במצב רפואי ונפשי קשה יותר מאלה ה"חברתיים יותר".

במחקר שנערך בקרב 3,000 אמריקאים בין הגילאים 57-85 אמרו הנשאלים שתוארו כ"נטולי קשרים חברתיים" כמי שאלה מצבם הבריאותי פחות טוב מאשר אלה שנוהגים להיות בסביבת חברים או בני משפחה. בממצאים, כפי שפורסמו החודש ב"ירחון הבריאות והתנהגות חברתית", היוצא לאור בארצות הברית, נמצא גם קשר בין המצב החברתי למותם של אנשים מבוגרים.

"רוב המבוגרים יחוו שינויים משמעותיים בקשרים החברתיים עקב מצבים כמו פרישה מהעבודה או מוות מסביבם", מציינת החוקרת הראשית במחקר, דר' ארין קורנוול מאוניברסיטת איתקה בניו יורק.

החוקרת דווקא רואה את הצד האופטימי במחקר: "המחקר הזה מעודד אנשים להיות פעילים יותר, בין אם הכוונה להיפגש יותר עם חברים או בני משפחה ואפילו לקחת חלק בארגונים חברתיים". עם זאת, מביעה ד"ר קורנוול הסתייגות בדבריה: "עדיין תמיד יהיו אלה שיעדיפו פחות קשרים חברתיים בכל מקרה".

חשוב לציין כי ישנם גם גורמים מעשיים שמשפרים את המצב הבריאותי, לדוגמה, מי שקשריו טובים יותר עם משפחתו יוכל להיעזר בהם כדי להגיע לטיפול רפואי ובכך תשתפר ככל הנראה גם בריאותו. כך או כך, אפילו המחקר הזה עדיין לא הוכיח מדעית את הטענה. מה שבטוח - עדיף בלי שום קשר לשמור על קשרים חברתיים עם חברים או עם בני משפחה.