אחד ממומחי הגנטיקה החשובים בעולם, פרופ' פיליפוס פצליס, עומד לפתור את אחת הדילמות הקשות ביותר של נשים בהיריון - האם לבצע בדיקת מי שפיר לגילוי מוקדם של מי שפיר אצל העובר למרות שהבדיקה מסוכנת?

החוקר הקפריסאי בעל השם העולמי פיתח לאחרונה בדיקת דם פשוטה, שאינה דורשת דיקור של מי שפיר אצל האישה ההרה - ומדובר בפיתוח בעל משמעויות מרחיקות לכת.

"מאחר שלא יהיה בהליך כל סיכון לעובר, יותר ויותר נשים יבחרו לערוך את הבדיקה כדי לדעת אם הן יילדו תינוק בריא", מסביר מפתח הבדיקה, פרופ' פצליס. ד"ר אריאל טננבאום, מנהל המרכז לתסמונת דאון בביה"ח הדסה הר הצופים, מוסיף כי "אני חושב שזו פשוט מהפכה, וזה נכון לגבי כל הנשים, כל הגילאים, כל המגזרים. זה פשוט לא מסכן את העובר".

נכון להיום, בדיקת מי שפיר היא הדרך היחידה לגילוי מוקדם של תסמונת דאון אצל העובר. בדיקת מי שפיר ממומנת בחינם בישראל לנשים מעל גיל 35, שנחשבות למי שנמצאות בסיכון גבוה. נשים צעירות יותר המעוניינות לבצע את הבדיקה נאלצות לשלם 2,000 שקלים, וכולן מסתכנו בהפלה - אחת מכל 300 בדיקות עלולה לגרום להפלה של העובר.

פרופ' פצליס, המבקר בימים אלו בבית החולים הדסה הר הצופים, מביא עימו בשורה ענקית - הבדיקה המהפכנית שלו תגיע לישראל עד סוף השנה הנוכחית. החדשות הרעות: מחירה של הבדיקה החדשה צפוי להיות לא זול ויעמוד על כ-2,500 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק