כנימה אלימה מאיימת להכחיד את שיחי הצבר בצפון. בקק"ל ובמשרד החקלאות לא הרימו ידיים ומצאו פתרון יצירתי למדי למלחמה בהתפשטות בנגע: 150,000 חיפושיות טורפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחרונה מתו שיחי צבר רבים בעמק החולה. אנשי מקצוע ממכון וולקני במשרד החקלאות וקרן קיימת לישראל הוזעקו לאזור וזיהו את הפגע ככנימת מגן המכונה אצברית. מדובר במין אלים של כנימות, בהן השתמשו בעבר כדי להדביר מיני צבר בדרום אפריקה ובאוסטרליה.

מהרגע בו זיהו את הכנימה האלימה הבינו המומחים כי עליהם לנקוט בפעולה מיידית, מאחר והתפשטות האצברית עלולה להוביל לאיום על שיחי הצבר בכל הארץ.

150 אלף חיפושיות שוחררו (צילום: חדשות 2)
150 אלף חיפושיות שוחררו | צילום: חדשות 2

הבעיה התעוררה כיוון שניסיון העבר הוכיח, שבמצב כזה אין די בהדברה שגרתיות. המומחים הבינו שריסון ארוך טווח של אוכלוסיית האצברית, יושג רק על ידי אקלום של אויבים טבעיים ספציפיים של הכנימה בארץ.

כך פתחו בקק"ל ובמשרד החקלאות במבצע לייבוא של אוייבים טבעיים לאצברית ואיקלומם בישראל. במקביל, גילו ניסויים במעבדה שהחיפושית הטורפת, מושית מהסוג קריפטולמוס, מין של פרת משה שאוקלם בארץ כבר לפני עשרות שנים - יעיל לביצוע המשימה.

בפעולת חרום שיחררו חוקרי המרכז הוולקני ויערני קק"ל, את החיפושיות, שגודלו במפעלי חברת ביו-בי למטרה זו, במוקדי הנגיעות על משוכות הצבר בצפון - בתקווה שיצילו את סמל הישראליות.