בנימין נתניהו (צילום: חדשות 2)
מהי דלקת במערות האף? רה"מ נתניהו | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה בנימין נתניהו אושפז הלילה בבית החולים הלל יפה בחדרה, עקב מה שהוגדר "דלקת במערות האף", ושוחרר כעבור שעתיים. בשיחה עם חדשות 2 Online מסביר ד"ר דמיטרי אוסטרובסקי, רופא בכיר במחלקת אף אוזן גרון בביה"ח רמב"ם, על המחלה שהובילה לאשפוז ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהן מערות האף?

מדובר במערכת חללים שנמצאת סביב העיניים, בעצמות הגולגולת. בכל חלל ישנו פתח טבעי שנפתח לחלל האף. תפקיד המערות הוא לתת נפח נוסף לחלל האף, על מנת לסייע בהעברת האוויר שאנו נושמים לדרכי הנשימה העליונות.

מדוע חשוב שמערות האף יישארו פתוחות?

החללים צריכים להיות פתוחים על מנת לתפקד. אם החלל נסגר מסיבה כלשהי - הוא הופך מקום נוח מאוד עבור חיידקים להתרבות, מכיוון שהוא חם ולח ופוגע בתפקוד מערכת החיסון באותם מקומות.

מה גורם למערות האף להיסתם ומה הסיכונים?

כל הצטננות או שפעת רגילה מלווה בגודש ברקמות שגורם לפתחים הקטנים להיסגר. למעשה, מדובר במחלה משנית לצינון. מרגע שהחללים הללו נסגרים למשך חמישה ימים-שבוע, מתקיימים תנאים להתפתחות דלקת בסינוסים. הסימנים המתלווים לדלקת הם לחץ בפנים, גודש באף, קושי בנשימה דרך האף, הפרשות ולעיתים אף ירידה בחוש הריח.

כיצד מטפלים בדלקת במערות האף?

הטיפול בדלקת נעשה על פי התפתחותה. המטרה היא לטפל בחיידקים ולאוורר מחדש את המערכת. מלבד טיפול אנטיביוטי, נגד החיידקים, ניתנות תרופות נגד גודש באף - תרופות שמכווצות את הריריות ומשחררות את הפתחים. ברוב המוחלט של המקרים, טיפול תרופתי רגיל פותר את הבעיה.

ד"ר דמיטרי אוסטרובסקי הוא רופא בכיר במחלקת אף אוזן גרון בבית החולים רמב"ם בחיפה ומומחה לתחומי אף וסינוסים.

ראש הממשלה אושפז ושוחרר

נתניהו הגיע לבית החולים סמוך לשעה שתיים לפנות בוקר, מביתו הפרטי בקיסריה. "הוא הגיע לבית החולים בעקבות הצטננות שלוותה בכאבי ראש", אמר מנהל בית החולים פרופ' מאיר אורן. "הוא נבדק, והאבחנה הרפואית היא דלקת במערות האף בעקבות הצטננות", הוסיף פרופ' אורן.

במהלך כל זמן הבדיקה נתניהו היה בהכרה מלאה. בסיום הבדיקה נתניהו שוחרר בחזרה לביתו כשהוא מרגיש טוב יותר, וככל הנראה הוא יישאר לנוח בביתו במהלך השבת. בלשכת ראש הממשלה אישרו את הדברים.