איש הרדיו הוותיק עדי טלמור בחר לשים קץ לחייו אחרי שגילה כי חלה בסרטן ריאות ממאיר, שכל ניסיון להילחם בו היה קרב אבוד מראש. כדי להגשים את משאלת המוות שלו, הוא פנה לארגון "דיגניטאס" בשוויץ, שמאז תחילת פעילותו סייע ליותר מ-1,000 אזרחים זרים, כולם חולים סופניים, לסיים את חייהם בכבוד.

צפו: עדי כתב בעצמו את ההודעה על מותו

הארגון פועל בעיירה פורצ' (Forch) שבפאתי ציריך, בבניין שממנו מנהל לודוויג מינלי כבר 14 שנים את "דיגניטאס", מילה שפירושה "כבוד" בלטינית. מטרתו היא לאפשר לכל מי שרוצה בכך לקבוע את יום מותו, או במילים אחרות - להתאבד.

"התאבדות היא אפשרות נפלאה לאדם להיחלץ ממצב בלתי נסבל", הסביר מינלי, עורך דין במקצועו. ברחבי בית החולים, או למעשה - בית המוות שהוא מפעיל, שוהים אנשים שלקו במחלות חשוכות מרפא ובחרו לגאול את עצמם מייסוריהם ולשים לחייהם קץ.

ד"ר ג'ון אליוט, חולה סופני מאוסטרליה, טס מרחק של 17 אלף קילומטרים למטה "דיגניטאס" כדי לסיים את חייו ביום ובדרך שבה בחר. "המחלה שלי מכתיבה לי מוות בייסורים, וגרוע מכך - היא מכתיבה שלא אמות בכבוד. כמו שבחיי הייתי אדם עצמאי וכשיר, אני מבקש להיות כזה גם במותי", הוא הסביר.

לקירק אדוארד, שפנה גם הוא ל"דיגניטאס" כדי לסיים את חייו, לא היו כלל לבטים אם אכן מדובר בצעד הנכון - כשכבר היה בעיצומו של התהליך. "אני לא שואל את עצמי אם אני רוצה לעשות את זה או לא. אני רוצה לעשות את זה", הוא הבהיר - והביע צער על כך ש"היו עוד דברים אחרים בחיי שרציתי לעשות - ולא עשיתי".

בהולנד, בבלגריה, במדינת אורגון שבארצות הברית ובשוויץ ניתנת לחולים סופניים הזכות להחליט לסיים את חייהם. נבדל מהם קנטון ציריך, שנכון להיום מהווה האזור היחיד בעולם המתיר זאת גם למי שאינם אזרחי המקום.

ההתאבדות מתועדת במצלמות

מתאבדים מכל קצוות תבל (צילום: חדשות 2)
אישה שותה את תרכובת המוות - רגע לפני התר | צילום: חדשות 2

מאז החלה הפעילות ב"דיגניטאס", התאבדו בעזרתה 1,070 בני אדם שאינם אזרחי שוויץ. לא כולם מקבלים את פועלו של מינלי בברכה: חלק מהמקומיים מכנים את הגעת הזרים "תיירות מוות". בעקבות מחאה בנושא מצד חוגים שמרניים שונים, נערך משאל עם שבו החליטו תושבי הקנטון לדחות את הקריאה להפסיק את הנוהל - ונתנו אור ירוק להמשך הפעילות במוסד.

מי שהחליט להיעזר ב"דיגניטאס" כדי לשים לחייו קץ מקבל מהארגון דירת מגורים. רופא רושם עבורו רעל שאותו מתבקש המתאבד לשתות בכוחות עצמו - כשההליך כולו נעשה אל מול עדשות המצלמה. דקות בלבד אחרי הלגימה האחרונה, שוקע המתאבד לתרדמה שממנה הוא אינו מתעורר עוד.

מותה של אגדת רדיו: כתבי חדשות 2 סופדים לעדי טלמור

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק