רגעי מתח וחרדה במשרדי היי-טק שלווים בהוד השרון: סיריל, איש עסקים מדרום אפריקה, שהגיע לפני כשבועיים במסגרת עבודתו למשרדים של חברת היי-טק ישראלית, קיבל דום לב במהלך יום העבודה, לבו הפסיק לפעום והוא התמוטט. זמן קצר לאחר מכן עובדי החברה הבחינו בו והצילו את חייו. את האירוע תיעדו מצלמות האבטחה בבניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד ניתן להבחין בסיריל, גבר בריא בן 43, מתמוטט לפתע וחווה מוות קליני. על פי הרישומים ממצלמות האבטחה במקום, זה לוקח 4.5 דקות עד שאחד העובדים במקום הבחין בסיריל שמוטל על הרצפה כשהוא במצב של מוות קליני, והזעיק עזרה.

"שלום, אנחנו רוצים להזמין אמבולנס דחוף, מהר, מהר, בן אדם פה התמוטט... אדם כחול, אין לו דופק"!, אמר אחד העובדים בשיחה למד"א. העובדים במקום התחילו לבצע החייאה בסיריל על פי ההנחיות שקיבלו בטלפון ממוקד מד"א, שם התעקשו לבדוק האם יש במקום מכשיר שיכול להציל חיים במקרים כאלה. "יש לכם בבניין דפיברילטור? תתקשרו לקב"ט! כן, הנה הוא, הביא, הביא!", בישרו העובדים.

צוות מד"א פינה אותו
צוות מד"א פינה אותו | צילום:

"אין לי ספק שהאיש היה מת"

דפיברילטור הוא מכשיר שמשמש למתן מכות חשמל במהלך החייאה במקרי חירום שכאלה, כשהאמבלונס עדיין בדרך. איגור, הקב"ט של מגדלי הוד השרון בהם נמצאת חברת ההיי-טק, הביא את הדפיברילטור, וחיבר אותו לחזה של סיריל, שעדיין שכב על הרצפה במצב של מוות קליני. בשלב הזה הפרמדיקים של מד"א כבר נכנסו לבניין, בעוד הקב"ט והעובדים ממשיכים לתת לסיריל מכות חשמל באמצעות הדפיברילטור.

הדפיברילטור. הציל את סיריל (צילום: חדשות 2)
הדפיברילטור. הציל את סיריל | צילום: חדשות 2

איך היה נגמר האירוע אלמלא היה דפיברילטור בבניין? "אין לי ספק שהאיש היה מת, ללא כל ספק", אמר ד"ר צבי מרום, מנכ"ל חברת ההיי-טק BATM. "אני מקווה מאוד שאולי הכתבה עכשיו תתרום לזה שיאיצו את החוק, כי זה חוק שבנפשו של כל אחד".

כמעט ארבע שנים לאחר שכבר עבר החוק להצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים, ולמרבה הצער הוא עדיין לא בתוקף בגלל בירוקרטיה ממשלתית, וכך אירועים כמו אלה בדרך כלל מסתיימים במוות. מחירו של דפיברילטור הוא כ-4,000 שקלים, סכום זניח בהתחשב בכך שמדובר במכשיר מציל חיים, אבל החוק תקוע כי הרשויות אינן מסכימות ביניהן מי אמורה לאכוף אותו, ולכן - עד שתיפתר בעיית הבירוקרטיה הזאת - מקרי דום לב כאלה - סביר שיהיה להם סוף טראגי.