חוף בצת
לגונות בחוף בצת | צילום: גיא צומר

אלפי תושבי הצפון וחובבי טבע מכל קצוות הארץ הגיעו היום לחוף נחל בצת, דרומית לראש הנקרה להפנינג מחאה למען שמירה על החוף, הנמצא בסכנת בנייה. בין הנוכחים בהפנינג אלפי הורים וילדיהם, אשר עוברים סיורים מודרכים באזור החוף, על ידי מדריכים של החברה להגנת הטבע.

האנשים שהגיעו לחוף חוששים שהחוף הפראי הזה, המשמש אתר מרבץ לחובבי המקום ולצבי הים יהפוך לגוש בטון, בשל ארבעה כפרי נופש העלולים להבנות לאורכו. כפרי נופש העלולים לשים סוף לגישה אל התצפית לשקיעות הקסומות ואת הגישה ללגונות הרדודות שילדי הצפון גדלים בסביבתן.

המכרז על פיו אמורים להיבנות כפרי הנופש מתבסס על תוכנית ישנה שאושרה בשנת 1992 ואשר הזמן שנקבע לביצועה חלף לפני למעלה משנה. תוכנית זו אושרה באופן בלתי חוקי וללא יידוע נאות של הציבור בגליל המערבי.

"מרגש יש כאן אלפי אנשים", סיפר לחדשות 2 באינטרנט יוחנן דרום מהחברה להגנת הטבע. אלפי האנשים שהגיעו חותמים על עצומות ומכתבים לכל הפונקציונרים היכולים לבטל את בניית אתרי הנופש על החוף. בין המכתבים שהמפגינים חותמים עליהם פניות ליו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שבידיה לבטל את התוכנית, למנהל מקרקעי ישראל, אשר בידיו לבטל את המכרז לבניית אתרי הנופש ולראש המועצה האזורית של מטה אשר, יהודה שביט, ממנו מבקשים התושבים שיתמוך במאבקם ולא בבניית אתרי הנופש.

פגיעה בחוף ובתיירות הטבע

"אנחנו לא בטוחים שבניית אתרי הנופש תביא פרנסה לאזור", אומר דרום ומוסיף "המצב הביטחוני לא מאפשר לנהל תיירות מתמשכת לאורך זמן ובתי המלון בנהריה הופכים לבתי אבות". דרום מדגיש כי עיקר התיירות באזור מתבססת על הצימרים ויש חשש שכפרי הנופש, אם וכאשר יבנו, יפגעו בתיירות הצימרים, אך בעיקר בפיסת החוף הטבעית. "התיירות באזור מתבססת על הטבע ולקחת חוף טבעי ולהפוך אותו לשטח בנוי זה לכרות את הענף שעליו התיירות כאן יושבת, אומר דרום בכעס.

ועד תושבי האזור, החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים מבטיחים כי יעשו הכול כדי להגיע אל הציבור מאחר וחשוב להם שיבינו כי בנייה בחוף הקסום היא עוד נגיסה בחוף פתוח. "מפקיעים מהציבור שטחים ומעבירים ליזמים פרטיים", אומר דרום ומדגיש כי אם התוכנית תצא לפועל המשמעות היא שעשרות אלפי מטרים של חוף יהפכו לגוש בנייה".

בעצרת המרכזית שהתקיימה במהלך ההפנינג דיברה רחל קרן מרכזת המאבק ואמרה כי כחלק מהמאבק יפנו התושבים והארגונים הירוקים גם למאבק בערוצים המשפטיים והציבוריים.
"אנחנו מעריכים שבסופו של דבר רק בית המשפט יוכל לאלץ את מוסדות התכנון לבטל את התוכנית ולכן תהיה פנייה לבתי המשפט", מסביר דרום.

בהפנינג התקיימו הופעה של ג'ורג' שמאן, סיורי שטח מודרכים, דוכני יצירה, דוכני הצטרפות לתנועה הירוקה, מעגלי מתופפים והופעות של מוזיקה יהודית וערבית, בתקווה למנוע את רוע הגזירה.