חודש אוגוסט הפך את שנת 2010 לשנה החמה ביותר בהיסטוריה ונראה שהתואר הזה עדיין לא הגיע לשיאו: גל החום הכבד שפוקד אותנו בימים האחרונים צפוי להתגבר עד יום שישי - אז הטמפרטורות צפויות להגיע לשיא קיצוני שיהפוך את המזגן לחבר הטוב ביותר שלכם.

היום נשבר שיא בצריכת החשמל בישראל לאחר שחברת החשמל סיפקה יחד עם מפעילים חיצוניים 11,200 מגוואט. אך מלבד הטמפרטורות הגבוהות, קיים עומס חום שנוצר משילוב של הטמפרטורות עם אחוזי הלחות הגבוהים. כך הרגשנו היום עומס חום מעיק שהגיע ליותר מ-50 מעלות ברחבי הארץ.

עומס החום במספרים (צילום: חדשות 2)
עומס החום במספרים | צילום: חדשות 2

כך לדוגמא הרגישו אתמול 52 מעלות בחיפה, 50 מעלות בטבריה ובשפלה, ו-47 מעלות בבאר שבע. בתל אביב המצב נוח יחסית - שם הורגשו 44 מעלות, אבל מי שנהנו מאווירה "צוננת" יחסית הם הירושלמים שחשו רק 38 מעלות. באופן דומה צפוי היום עומס חום גבוה יותר ברחבי הארץ.

למרות שקשה להאמין שיכול להיות גרוע יותר, אין לנו בשורות טובות בנושא. מזג האוויר היבש והרוח אמנם מקלים על עומס החום בבירה, אבל הלילות לא פוסחים גם על הירושלמים. גל החום הזה בדומה לקודם מביא איתו לילות חמים במיוחד שמחייבים להפעיל את המזגן גם בלילה - והימים יהפכו להיות קשים יותר עד השיא שיגיע ביום שישי.

ומה בהמשך? הקיץ מסתיים רשמית ביום השיוויון שיצוין ב-21 בספטמבר, אבל בהתאם למגמה הרווחת בשבועות האחרונים מסתמן שהחום יימשך גם אחריו.

החום הכבד שבר גם את הירושלמים

אנחנו בשיאו של גל החום השני בחודש אוגוסט, ומי שמבינים ששום דבר כבר לא יהיה אותו דבר, הם הירושלמים, שפשוט נוהרים לחנויות החשמל כדי לקנות בפעם הראשונה בחייהם את ההמצאה הזאת שנקראת מזגן. בראיון שערכנו אתמול עם אלי מתתיהו, בעלים של חנות מזגנים ירושלמית, שמענו על גידול של עשרות אחוזים במכירות המזגנים במהלך חודש אגוסט, ועל מחסור שנוצר במלאי המזגנים.

"החברות ממשיכות לייצר מלאי קבוע שבהתאם לנתונים של השנים הקודמות, אבל הביקושים כבר גדלו ואינם מותאמים לכמויות המיוצרות", סיפר מתיתיהו. "הדאגה העיקרית שלנו עכשיו היא לספק את הביקושים לירושלמים".

"נראה שהירושלמים כבר לא מרגישים צורך להתנצל על כך שהחום הכבד שבר אותם והם פשוט נ והרים לחנויות ומזמינים מזגנים לבתים, אחרי הכל היתרון של ירושלים כבר לא עומד לזכותה בטמפרטורות הגבוהות שיש עכשיו", סיכם מתיתיהו.

 רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק