מאבק עובדי הדסה מחריף - ונמשך גם הבוקר: גם היום (ד'), פועלות האחיות ועמן גם עובדי המנהל והמשק בבית החולים במתכונת חירום, בדרישה לקבל את משכורתם במלואה. במקביל, ממשיכים הרופאים בבית החולים לפעול במתכונת שבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המעבר למתכונת חירום הוא החרפה של הצעדים, וזה צריך להדליק נורה אדומה אצל הנהלת בית החולים", הבהירה יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן בשיחה עם חדשות 2 Online. "ההנהלה נכשלה בניהול והדבר הראשון שעושים זה לדרוש מהעובדים. האחיות עובדות כל כך קשה ובסוף החודש כל אחד רוצה לראות את המשכורת שלו".

מתכונת חירום בהדסה
מתכונת חירום בהדסה | צילום:

"לא יעלה על הדעת שהעובדים יעשו בכל חודש טוטו ולוטו על השאלה אם תהיה להם משכורת", הוסיפה כהן. "לאנשים אין איך לגמור את החודש. אם רוצים לשבת למשא ומתן - בבקשה. שישלמו את מלוא המשכורת ונקיים מגעים יום ולילה".

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות: "העובדים זוכים ליחס ציני"

אילנה כהן, ארכיון
"כל אחד רוצה לקבל משכורת". אילנה כהן | צילום: פלאש 90, חדשות

"לצערי זהו יום עצוב", אמר אמש יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, בתום פגישה עם נציגי העובדים בבית החולים. "6,000 עובדי הדסה קיבלו עד היום רק חצי משכרם. אלו עובדים שעושים מלאכת קודש ומשרתים את כל אוכלוסיית ירושלים עשרות בשנים. הם לא זכאים ליחס הציני שאותו הם מקבלים, גם מהנהלת הדסה וגם ממשרד האוצר".

המעבר למתכונת חירום צפוי להכביד על החולים ולהגביר משמעותית את העומס בבית החולים "שערי צדק" בעיר, לשם התנקזו רבים מהחולים שלא קיבלו טיפול בהדסה. מאז תחילת העיצומים בהדסה גבר העומס בבית החולים שערי צדק ב-20%.

שרת הבריאות: "עיצומים לא יועילו"

בריאיון אמש (ג') לתכנית "שש עם" התייחסה אמש שרת הבריאות יעל גרמן למשבר בבית החולים והדגישה כי הפתרון צפוי להיות כואב, ויהיה כרוך בוויתורים מצד ההנהלה.

"עיצומים לא יועיל לאף אחד מהצדדים, לא להנהלה, לא לעובדים ולא לחולים", אמרה גרמן "במקום לשלב ידיים ולנווט את הספינה לחוף מבטחים - מציפים אותה במים. אני קוראת לכל הצדדים לשבת לשיח עם ההנהלה ולמצוא פתרון. הפתרון יהיה כואב אי אפשר לסגור גירעון כזה בכך שכולם יחייכו לכולם".

השרה גרמן שללה לפי שעה את האפשרות שהמדינה תלאים את בית החולים, ואמרה כי היא סבורה שישנו עדיין סיכוי לגבש פתרון שיביא לסיום המשבר. "שלושת חודשי ההקפאה שניתנו לבית החולים הם שלושה חודשי חסד, כדי לשבת ולהגיע להסכמות עם העובדים, וכדי לגבש תכנית בת קיימא שתוכל לשרוד לאורך זמן. ההקפאה יכולה להוביל להבראת בית החולים או לפירוקו, ואנו מאוד מקווים שהיא לא תוביל לפירוק".

בית המשפט אישר הקפאת הליכים

אתמול קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את בקשתה של הנהלת בית החולים הדסה להקפאת הליכים עד לגיבושה של תוכנית הבראה. אל מול ההחלטה, הצהירו הרופאים בהדסה כי בכוונתם להמשיך בעיצומים.

משמעות החלטת בית המשפט היא כי במשך שלושה חודשים לא יוכלו הנושים לגבות את חובם. במקביל, ימנו הנושים אחראי לבית החולים ו-90% ממשכורות החודש האחרון לעובדים ישולמו. בינתיים, בהנהלת הדסה ימשיכו לנסות ולגבש את הסדר ההבראה, והעובדים חוששים כי התוכנית העתידית תוביל לפיטורים של מאות.