אין תמונה
כרטיס אדי

במרכז הלאומי להשתלות מסכמים שנה מוצלחת במיוחד: ב-2013 נרשם שיא של כל הזמנים בניתוחי השתלת איברים, ושיא בשיעור ההסכמה של משפחות לתרום את איברי יקיריהן שנפטרו. בסך כל בוצעו השנה 392 ניתוחי השתלת איברים, ו-56% מהמשפחות נתנו את הסכמתן לכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם בחתימות על כרטיסי אדי, המביעים הסכמה לתרומת איברים לאחר המוות, נרשם השנה שיא חדש - 90,224 בני אדם חתמו על הכרטיס השנה, וכעת רשומים במאגר המרכז הלאומי להשתלות 787,087 בני אדם.

הכרטיס מקנה גם קדימות בתור להשתלות במידת הצורך לחותם ולבני משפחתו - וכך אכן קרה השנה: מחצית מהחולים שחייהם ניצלו בזכות תרומת איבר זכו לכך בשל הקידום בתור להשתלות שמעניק כרטיס אדי. התור להשתלת איברים בישראל הצטמצם השנה מעט - מ-1,114 ל-1,075 חולים.

המשפחות שהסכימו לתרום את איברי הנפטרים נימקו את בחירתן בכך שהדבר מציל חיים. המשפחות שסירבו בדרך כלל עשו זאת מחשש לפגיעה בשלמות הנפטר וממניעים דתיים.

"העלייה במספר תורמי האיברים היא תוצאה של עבודה מאומצת בימים, בלילות, בשבתות ובחגים, בשיתוף אנשי צוות רבים כולל הנהלות בתי החולים", בירך יושב ראש המרכז הלאומי להשתלות פרופסור רפי ביאר. "בראש וראשונה אני מבקש להודות למשפחות התורמים ולתורמים שהחליטו לתרום איבר מגופם כדי להציל חיים. הערבות ההדדית של תושבי ישראל למתן חיים היא ערך עליון, וראינו היענות גבוהה יותר בשנה החולפת".