המשבר במערכת הבריאות מחריף: היום בשעה 11:00 ידון בג"ץ בהרכב של שלושה שופטים בראשות הנשיאה דורית ביניש בעתירת המתמחים, המבקשים כי בית המשפט יאפשר להם להתפטר. בעתירה נוספת יבקשו הרופאים לפתוח את ההסכם הקיבוצי שנחתם איתם. מנגד פנתה המדינה לבית הדין הארצי לעבודה כדי שיקבע שהמתמחים המתפטרים ביזו את בית המשפט, לאחר שזה קבע בעבר כי אסור להם להתפטר באופן קולקטיבי. המתמחים ייאלצו להשיב לעתירת המדינה בבית הדין לעבודה עד מחר בשעה 12:00. עיתון "מעריב" מפרסם הבוקר כי המתמחים לא מפחדים מצעדים משפטיים נגדם וכי חלקם אף ציינו שאינם מפחדים ממאסר וכי אם יידרשו לכך - ילכו לכלא.

במקביל, הודיעו הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב כי הם מצטרפים למאבק. הסטודנטים יקיימו הפגנה בשעה 13:00 וישביתו את הלימודים החל מ-12:00. בהודעתם כתבו כי "במידה ולא יחול כל שינוי, יושבתו לימודי הרפואה באוניברסיטת תל אביב. לא נוכל לשוב לספסל הלימודים ולהמשיך את שנת הלימודים כסדרה בהינתן המשבר הנוכחי, הזלזול בחולים וההזנחה הפושעת מצד משרד האוצר ושר הבריאות".

מי שאמון על הטיפול במשבר הנמשך כבר שמונה חודשים הוא סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. בריאיון מיוחד למהדורה המרכזית הוא הדגיש: "לא נכשלתי".

"יש כאן בלבול", אמר ליצמן, "לא פיטרתי אף אחד אלא הם התפטרו. אחרי זה בית המשפט קבע שאי אפשר להתפטר קולקטיבית אלא אם יש למישהו סיבות אישיות. אני לא מאמין שיש לכל הרופאים שהתפטרו סיבות אישיות לעזוב את בתי החולים ואני קורא להם מכאן לחזור לעבודה עד לדיון בבג"ץ שייערך מחר".

בשלושת הימים האחרונים נעדרו מבתי החולים 315 רופאים מתמחים, כך נמסר ממשרד הבריאות. בבית החולים רמב"ם בחיפה לא הגיעו לעבודה 73 רופאים, באיכילוב שבתל אביב 70 רופאים, במאיר 59, בשיבא תל השומר 46, בשניידר 21, בבני ציון בחיפה 18, בבילינסון שבפתח תקווה 17 ובבית החולים וולפסון בחולון נעדרו 11 רופאים.

פתיחת ההסכם? "נחכה לבג"ץ"

מתפטרים בהמוניהם (צילום: חדשות 2)
הרופאים ממשיכים במחאה | צילום: חדשות 2

לגבי הקולות הקוראים לנתניהו להתערב במשבר, ציין סגן השר כי הוא מעורב בנעשה ומעודכן בכל ההתרחשויות. "נפגשנו היום פעמיים, והעובדה שהוא לא נפגש עם אדם כזה או אחר זה לא אומר כלום".

עכשיו ליצמן מתכונן לדיון הגורלי בבג"ץ, דיון שיכול להשפיע רבות על עתיד הרפואה הציבורית בישראל. "אם בג"ץ יגיד לנו לפתוח את ההסכם אז נפתח. אבל ייתכן שיגיע בורר שיבדוק את האפשרות של קיצור משך ההסכם. אם קיצור משך ההסכם יסמל את פתיחתו אז כמובן שלא נשבור אותו. אם לא, נשקול זאת".

הערב נודע כי ישנה אפשרות שמרדכי שני, לשעבר מנהל בית החולים שיבא ומנכ"ל משרד הבריאות, ימונה למתווך בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק