צילום הרנטגן של הפעוטה והמגנט (צילום: דוברות רמב"ם)
צילום הרנטגן של הפעוטה והמגנט | צילום: דוברות רמב"ם

פעוטה בת שנה ותשעה חודשים מאזור חיפה ניצלה מחנק לאחר שבלעה מגנט שהיה על המקרר במטבח ביתה. הוריה סיפרו שאחרי שסיימה את ארוחתה, הסירה את אחד המגנטים שהודבקו על גבי חלקו התחתון של המקרר ובלעה גם אותו. ההורים המודאגים הבחינו בבתם שהחלה להשתנק, להוציא רוק ולהקיא, והחליטו לקחת אותה לבית החולים רמב"ם בחיפה.

לאחר שהגיעה למיון הילדים ברמב"ם, היא הופנתה לצילום שהראה בבירור כי עצם זר שקוטרו כשני סנטימטרים נתקע בחלקו העליון של הוושט. כעבור דקות ספורות היא הופנתה לחדר הניתוח, שם הכניסו הרופאים אנדוסקופ (צינור אופטי המכיל מצלמה) אל הוושט של הפעוטה ושלפו את המגנט מבלי שנגרם לה נזק.

"היה לה מזל רב" (צילום: דוברות רמב"ם)
"היה לה מזל רב" | צילום: דוברות רמב"ם

"מדובר בעצם גדול יחסית לוושט של ילדה כ"כ קטנה", אמר ד"ר אריה גורדין, מנהל שירות אף אוזן גרון ילדים בבית החולים לילדים ברמב"ם שטיפל בתינוקת. "כששלפנו את המגנט ראינו איך הוושט מתרחב נוכח היחס בין העצם לוושט. בגלל הגודל של המגנט, הוא לא היה מתקדם לבד. למזלה של הקטנה, הוא פשוט נתקע שם. אם זה לא היה קורה, היא הייתה יכולה להיחנק".

מבחינת הרופאים בבית החולים לא מדובר במחזה נדיר. ילדים רבים מגיעים לרמב"ם עקב בליעת חפצים שונים, בהם קפיצים, סיכות, מטבעות, בטריות, חלקיקי פלסטיק, חלקים זעירים של צעצועים, מזון קשה כגון בוטנים, גרעינים, אגוזים, גזר וכו'. התופעה רווחת בעיקר בקרב ילדים עד גיל שלוש, אך גם אצל בני נוער. רק לפני שבוע דווח על נער בין 12 שטופל במיון רמב"ם עקב בליעת חלק ממנגנון של עט, שהתמקם בריאתו הימנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק