מומלץ להתרחק ממקורות אור (צילום: ירון עיני)
מטר מטאורים. והלילה: מטר הלאונידים | צילום: ירון עיני

הלילה, לפחות על פי ההערכות, אמור להראות באזור מטר מטאורים - אחד המשמעותיים ביותר בשנים האחרונות. מטר המטאורים, או בשמו המקצועי "מטר הלאונידים", יגיע הלילה לשיאו.

אך לפני שאתם מצפים לחגיגות זיקוקין אל תוך הלילה, נעדכן לאכזבת חובבי האסטרונומיה שבינכם, כי שיאו של המטר יחול מחר ב-11 בבוקר, שעה לא אידיאלית בלשון המעטה לצפייה בחיזיון.

למרות זאת, ייתכן מטר נוסף בין השעות 23:00 לחצות, בו צפויים להראות כ-300 מטאורים בשעה. שיא זה מקורו בשברים שהותיר השביט אחריו בשני מעברים סביב השמש בשנים 1466 ו-1533. משכו של שיא המטאורים צפוי להיות קצר מאוד והוא לא יימשך יותר מדקות ספורות, אך עדיין אפשר לצפות למספר סביר של מטאורי שייראה מעל האופק המזרחי משעת חצות ואילך.

המלצה שלנו, כמו בכול מטר מטאורים, המטר ייראה הרבה יותר טוב ממקום חשוך, ואפילו ניתן לראות אותו ללא משקפות או טלסקופים. צאו לטבע - הסיכוי שתצליחו לראות יותר המטאורים יגדל פלאים.

מקור המטר בחלקיקי אבק שמותיר אחריו כוכב השביט המחזורי טמפל-טאטל במסלולו סביב השמש. חלקיקי האבק מקיפים את השמש במסלול קרוב לזה של מסלול השביט, ומדי שנה כשמסלולו של כדור הארץ חותך את מסלולם, חלק מהם נלכדים על ידי כוח הכבידה של כדור הארץ ולנו נראים ככוכבים הנעים בשמינו.