אפליקצית הצנתור החדשה (צילום: בי"ח בלינסון)
כך תיראה האפליקציה החדישה | צילום: בי"ח בלינסון

טכנולוגיה מתקדמת וראשונה מסוגה בעולם שפותחה במיוחד עבור מכון הצנתורים בבית החולים "בלינסון" מאפשרת לצפות בכל החומר הרפואי שנאסף במהלך הצנתור - ישירות על גבי מסך האייפד.

צנתור לב הינה פעולה רפואית המספקת מידע מדויק ומפורט לגבי פעילות הלב ומצב העורקים המזינים אותו. המידע המושג בצנתור מסייע לרופאים לאבחן במדויק את הבעיה, ובכך לבחור את הטיפול המתאים ביותר ולבצע את ההליך בפועל.

האפליקציה החדשה, פרי שיתוף פעולה של בית החולים עם חברת מקסון (Mckesson), מאפשרת למצנתר להציג למטופל ולבני משפחתו את ההליך הרפואי שעבר בצורה קלה, ברורה ומקצועית, באופן חזותי וכל זה ברזולוציה גבוהה ביותר.

"המטופל יוכל להתעמק ב'מה' במקום ב'איך'"

_OBJ

פרופ' רן קורנובסקי, מנהל מכון הצנתורים שבמערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי- יוזם הפרויקט סיפר כי "זו סנונית ראשונה, המבשרת על עידן חדש של רפואה. במקום להסביר למטופל ולבני משפחתו באקרובאטיקה של מילים מה זה צנתור ומה ביצענו במהלך הפעולה, אני מציג באמצעות האייפד את ההליך הרפואי באופן חזותי, ברור ומקצועי". קורנובסקי הוסיף כי מדובר ב"חוויה מסוג אחר, המאפשרת ל'ייצר' רפואה 'בגובה העיניים'. אני סבור כי בעקבות פיתוח זה, נראה בעתיד הקרוב יישומים נוספים בעולם הדימות: רנטגן, MRI, אנגיו, CT וכו'".

כמו כן, הדגיש קורנובסקי כי "באמצעות חווית השימוש באייפד השיח עם המטופל משתנה, ואף הופך לענייני יותר. אין צורך להשתמש במגוון תיאורים ותרשימים והמטופל יכול להתעמק ב'מה' במקום ב'איך' ".

באמצעות האפליקציה נקלט המידע הנאסף במהלך הצנתור, החל מהליך של ניטור ומדידת לחצים בתוך הלב והזרקת חומר ניגוד לצורך הדגמת כלי הדם, ועד הרחבת עורקים כליליים על ידי בלון והשתלת תומכנים. חומר זה נאסף כאמור במהלך הצנתור וניתן לצפייה מיד בסיום ההליך על מסך האייפד. התוכנה מאפשרת להציג למטופל גם חומר הדרכה ומידע נוסף לפני ואחרי ההליך הרפואי מבלי שהוא יצטרך לקום ממיטת חוליו.

מעבר לסיוע למטופל בהבנת ההליך שעבר, בזכות ניידותו של המכשיר ורמת האבטחה הגבוהה, האפליקציה מאפשרת התייעצות של הצוות הרפואי ממחלקות שונות בכל מקום ובכל זמן, וכן ביצוע מדידות ובדיקת ערכים ישירות על מסך המכשיר, דבר המשפר ומייעל את הטיפול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק