לאחר שהורגשה הבוקר פעם נוספת רעידת אדמה גדולה בצפון, מסביר ראש המכון הגיאופיזי, ד"ר אורי פריזלנדר, על הסיבות לתופעה, מה עלולות להיות ההשלכות והאם רצף הרעידות לאחרונה הוא רק צירוף מקרים, או שמא הוא מבשר על רעידה חזקה יותר שתכה בישראל בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה גורם לרעידות אדמה?

רעידת אדמה מתרחשת כאשר יש שחרור אנרגיה על מישור העתק, שנקרא גם שבר, כשהוא פעיל. העתק הוא סדק שנוצר בסלעים של קרום כדור הארץ, והתנועה של גושי הסלע היא שיוצרת רעידות אדמה. בקע ים המלח הוא מישור העתק פעיל, ולכן מתרחשות עליו רעידות אדמה. הרעידות בכנרת גם הן נובעות מתזוזה כזו.

למה בישראל יש הרבה רעידות אדמה?

למרות מה שנדמה, אין בישראל הרבה רעידות אדמה באופן יחסי, אבל יש רעידות אדמה. יש מקומות בעולם בהם יש הרבה יותר רעידות אדמה.

על מה מעיד רצף רעידות האדמה בזמן האחרון? 

אנחנו לא יכולים לשלול את האפשרות שתהיה רעידה יותר חזקה, אבל גם לא יכולים לאשש את זה. היו בעבר מקרים בהם אחרי רצף רעידות חלשות יחסית הגיעה אחת חזקה, וגם מקרים רבים שבהם לא קרה כלום. 

האם רעידת אדמה גדולה בישראל תביא עמה גם גלי צונאמי?

במקרה של רעידת אדמה בישראל, קיימת סכנת גלי צונאמי כתוצאה מגלישת קרקע בתוך הים.

מתי הייתה הרעידה החזקה ביותר בארץ ישראל ובאיזו עוצמה היא היתה?

במאה השנים האחרונות היתה רעידה חזקה מאוד בארץ שהתרחשה בשנת 1927. ככל הנראה, עוצמתה היתה 6.2 באזור ים המלח והיו לפחות 500 הרוגים משני צדי הירדן. נגרם נזק כבד בירושלים, יריחו, רמלה, טבריה ושכם.

איך להתנהג במקרה של רעידת אדמה?

צריך להישמע להוראות פיקוד העורף. יש לצאת ממבנה מהר , אם אי אפשר לצאת אז להיכנס לממ"ד או לעמוד במקום יחסית מוגן כמו מתחת למשקוף.